Stół z zasobnikiem posiada szerokie możliwości zastosowania
Problem związany z oklejaniem krawędzi ABS w mniejszych warsztatach można rozwiązać na wiele sposobów. Niektórzy decydują się na przyklejenie laminatu bezpośrednio przez dostawcę, inni natomiast do klejenia wykorzystują stare metody, a jeszcze inni decydują się na zakup ręcznej okleiniarki IGM. Jeśli zdecydujesz się na zakup i poszukujesz idealnej ręcznej okleiniarki lub jeśli już stałeś się jej właścicielem to za pomocą dzisiejszego artykułu chcielibyśmy Cię zachęcić do dodatkowego wyposażenia swojego warsztatu w IGM stół roboczy z zasobnikiem.
Stół do okleiniarki został zaprojektowany w taki sposób, aby był odpowiedni do każdej wersji oferowanej przez naszą firmę okleiniarki ręcznej. Równocześnie do stołu można także zamocować ręczną przycinarkę krawędzi ABS PD80. Wszystkie części i elementy idealnie do siebie nawiązują tworząc jedną całość.
Stół wyposażony jest w krótkie nóżki, w których znajdują się otwory przeznaczone na przykręcenie do podstawy. Dzięki temu stół można umieścić na stole roboczym lub na jakiejkolwiek podstawie. Należy jedynie pamiętać, że uchwyt taśmy posiada podpórkę, którą należy jeszcze dodatkowo podeprzeć. Dlatego też w prawym, tylnym rogu blatu roboczego należy sobie wygospodarować większą ilość miejsca. Stół wykonany jest ze stalowej konstrukcji, posiada blaszaną płytę i metalowe nogi.
Górna powierzchnia stołu zaopatrzona została w plastikową powierzchnią, która znakomicie sprawdza się podczas pracy z delikatnymi materiałami np. z laminatem. Dzięki plastikowej powierzchni nie dochodzi do porysowania i uszkodzenia klejonego elementu.
Zastosowanie stołu wraz z ręczną okleiniarką
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, do stołu można zamontować dowolną ręczną okleiniarkę znajdującą się w naszej ofercie, a to niezależnie od tego, czy jest to najlepsza wersja DR500, czy też podstawowa wersja okleiniarki oznaczona symbolem BR300. Zamontowanie okleiniarki do stołu jest bardzo łatwe i szybkie, a odbywa się za pomocą wykorzystania trzech śrub z imbusową krawędzią. Wielką zaletą stołu jest uchwyt taśmy i szczypce przycinające, które znajdują się w podstawowym wyposażeniu. Na uchwycie można łatwo umieścić całą rolę ABS taśmy, a za pomocą szczypiec przeciągnąć taśmę na podający wałek okleiniarki. Po zakończeniu oklejania krawędzi danego elementu wystarczy tylko szczypcami przyciąć taśmę. Dzięki wykorzystaniu szczypiec nie ma już potrzeby wykonywania pomiaru taśmy podczas oklejania każdej z krawędzi. Po oklejeniu krawędzi i przycięciu taśmy należy obrócić dany element, następnie z powrotem wsunąć taśmę na podający wałek okleiniarki i dalej kontynuować oklejanie kolejnego elementu.
Podczas oklejania obrabiany element powinien być uniesiony około 2 mm nad powierzchnią roboczą. Do tego celu służą płaskie magnesy, które zaopatrzone są w plastikową powierzchnię. Magnesy mają już na stole wcześniej wyznaczoną pozycję. Magnesy gwarantują uniesienie danego elementu, a tym samym umożliwiają prawidłowe umieszczenie taśmy na oklejanym przedmiocie.
Oklejanie elementów z krawędzią ABS z wykorzystaniem stołu i ręcznej okleiniarki jest łatwe i bezproblemowe.
Oklejanie elementów z krawędzią ABS z wykorzystaniem stołu i ręcznej okleiniarki jest naprawdę bardzo łatwe. Po zakończeniu pracy lub w przypadku konieczności oklejania elementów o większych rozmiarach należy okleiniarkę odkręcić, a następnie wykorzystać ją do ręcznego prowadzenia po danym elemencie.
Wykorzystanie stołu podczas procesu frezowania krawędzi
Jeśli mamy już naklejone wszystkie krawędzie ABS to konieczne jest jeszcze ich wyfrezowanie za pomocą frezarki promieniowej. Do frezowania krawędzi ABS idealnie nadaje się zastosowanie frezarki ręcznej PD80 z hamulcem łożyska, łatwą i dokładną regulacją wysokości, frezem trzpieniowym i rozszerzonym stołem z podwyższeniem, które umożliwia łatwiejszy dostęp do wystającej krawędzi ABS.
Za pomocą płyty redukcyjnej, która znajduje się w podstawowym wyposażeniu, do stołu można bardzo łatwo przymocować frezarkę przycinającą. Dzięki temu możesz w ciągu kilku minut zmienić zastosowanie swojego stołu.
Z praktycznej okleiniarki stanie się praktyczna przycinarka krawędzi ABS. Płytę redukcyjną należy umieścić w tym samym miejscu, w którym pierwotnie znajdowała się okleiniarka. Po zainstalowaniu płyty redukcyjnej za pomocą trzech śrub zamocuj w pożądanej pozycji frezarkę przycinającą. Ponieważ, po zamontowaniu do stołu przycisk wyłączania i włączania znajdujący się u frezarki jest źle dostępny, dlatego też stół został wyposażony w dodatkowy przełącznik z wtyczką, do którego należy włożyć przewód zasilający od ręcznej przycinarki. Dzięki temu włączanie i wyłączanie frezarki przycinającej dostępne jest bezpośrednio z boku stołu.
Podczas frezowania krawędzi ABS w celu uniknięcia wrzynania się wystającej krawędzi obrabiany element musi być uniesiony około 2 mm nad powierzchnią roboczą. Do tego celu służą płaskie magnesy, takie same, które zostały zastosowane w przypadku oklejania krawędzi ABS. Magnesy gwarantują uniesienie danego elementu, a tym samym zapobiegają wrzynaniu się taśmy wystającej ponad obrabiany element. Należy jednak pamiętać, że kombinacja stołu i frezarki przycinającej przeznaczona jest tylko i wyłącznie do przycinania krawędzi za pomocą frezu kątowego lub frezy promieniowego.
Po wyfrezowaniu i zaokrągleniu krawędzi możliwe jest doczyszczenie wystających części za pomocą oczyszczacza, który dostarczany jest w standardowym wyposażeniu frezarki przycinającej.
Wykorzystanie stołu z rozszerzeniem w celu frezowania krawędzi
Wykorzystanie stołu z rozszerzeniem możliwe jest, dzięki dodatkowemu wyposażeniu go w zestaw przeznaczony do płaskich elementów, który oznaczony jest symbolem ST97. Zestaw ten zawiera różne przykładnice i podkładki służące do oklejania płaskich elementów oraz przykładnicę z mechanizmem podnoszącym, do której można przykręcić frezarkę przycinającą PD80. Po przykręceniu prostej przykładnicy z mechanizmem podnoszącym do wcześniej przygotowanych otworów w mechaniźmie na krawędź stołu należy zamocować frezarkę przycinającą.
Dzięki temu dojdzie do zmiany metody frezowania, tak że po dotarciu oklejonego elementu pod łożysko frezu trzpieniowego cały mechanizm zostanie nieznacznie podniesiony, a łożysko podczas frezowania będzie kopiowało powierzchnię laminatu.
Metoda ta gwarantuje dokładne wyfrezowanie krawędzi według powierzchni laminatu.
Mechanizm podnoszący frezarki przycinającej umożliwia przesunięcie wzdłuż poziomej osi - w kierunku krawędzi ABS lub od krawędzi. Przykładnica z mechanizmem podnoszącym nie nadaje się do zastosowania w przypadku kształtowanych elementów, ale w przypadku płaskich elementów jest z całą pewnością niezastąpionym pomocnikiem, który znacznie ułatwia i przyspiesza proces przycinania krawędzi ABS. W związku z tym, w celu ułatwienia i przyspieszenia pracy zdecydowanie możemy Państwu polecić wyposażenie swojego stołu w dodatkowe rozszerzenie.
Powrót do listy z aktualnościami