Najczęściej używanymi frezami są te o średnicy trzpienia 6, 8 lub 12 milimetrów, które można znaleźć w praktycznie wszystkich warsztatach stolarskich. Istnieją również frezy z szerszymi trzpieniami, które są przeznaczone do wymagających zastosowań w zakładach przemysłowych i produkcji masowej.
Więcej informacji na temat tego, jak prawidłowo frezować za pomocą frezu trzpieniowego, aby uzyskać najwyższą jakość przy jednoczesnym zachowaniu długiej żywotności narzędzia, można znaleźć w artykule Jakie warunki skrawania są najlepsze przy frezowaniu drewna, który gorąco polecamy, szczególnie osobom rozpoczynającym swoją przygodę z frezowaniem i obróbką drewna.
Podstawowe typy frezów trzpieniowych – różnice w budowie i zastosowaniu
Jak już wspomnieliśmy, poszczególne rodzaje frezów trzpieniowych różnią się między sobą konstrukcją oraz rozmieszczeniem i twardością zębów. Determinuje to sposób, w jaki będą one wykorzystywane i do jakiego rodzaju materiału dany frez będzie odpowiedni. Poniżej znajduje się przejrzysta lista typów frezów trzpieniowych, wraz z ich charakterystyką, opisem budowy oraz listą odpowiednich lub nieodpowiednich materiałów i prac, przy których można je stosować.
Frezy trzpieniowe lutowane IGM i CMT
Lutowane frezy do drewna renomowanych marek IGM i CMT charakteryzują się solidnym korpusem ze stali narzędziowej premium i lutowaną krawędzią tnącą z węglików spiekanych o grubości 2 mm, którą można ostrzyć ponad dziesięć razy. Korpus narzędzia jest pokryty teflonem. W przypadku IGM jest on czerwony, a CMT pomarańczowy.