5 podstawowych frezów trzpieniowych, bez których nie możesz się obejść

5 základních stopkových fréz

Frezy trzpieniowe to jedne z najbardziej wszechstronnych narzędzi, jakie można znaleźć w warsztacie, ale oferta frezów trzpieniowych oraz zakres ich możliwości jest tak szeroki, że zdajemy sobie sprawę, że naprawdę możesz mieć problem z wyborem odpowiedniego dla siebie frezu, szczególnie jeśli ze stolarką dopiero zaczynasz.


Dlatego też postanowiliśmy Ci przedstawić pięć podstawowych frezów z trzpieniem 8 mm, których z pewnością nie powinno zabraknąć w żadnym warsztacie.


Frez do rowków

Drážkovací fréza

Frez do rowkowania to wszechstronne narzędzie, które prawdopodobnie będzie najczęściej używane w każdym warsztacie stolarskim. Jak sama nazwa wskazuje, przyda się do frezowania prostych lub zaokrąglonych rowków, do dokładnego i czystego wycinania w materiale, frezowania gniazd, wpustów, półrowków do połączeń lub może również doskonale posłużyć w przypadku wykonywania prac wykończeniowych wzdłuż prowadnicy. Jeśli na początku nie chcesz mieć większej ilości frezów rowkujących, to w tym przypadku polecamy skupić swoją uwagę na frezie do rowków z łożyskiem prowadzącym na trzpieniu. Zakres zastosowań tego narzędzia można jeszcze bardziej rozszerzyć i wykorzystać go do precyzyjnego frezowania kształtów za pomocą szablonu lub do kopiowania i seryjnej produkcji większej ilości identycznych elementów.

Wyraźnym zwycięzcą pod względem wszechstronności zastosowań jest z całą pewnością frez IGM Fachmann oznaczony kodem M112-16081.


Frez przycinający

Drážkovací fréza

Drugim frezem, który zdecydowanie również powinien znajdować się w warsztacie jest frez przycinający, który, w przeciwieństwie do wyżej wspomnianego frezu, ma łożysko pod częścią tnącą. Pozwala to na dokładne i stabilne przycinanie zgodnie z szablonem. Ponieważ łożysko jest naciągnięte tylko na cienkim trzonie, a nie na trzpieniu, konstrukcja ta umożliwia zastosowanie łożysk o mniejszej średnicy, a tym samym również frezów o mniejszej średnicy. Dzięki temu narzędziu można głębiej dostać się w wąskie rowki lub wewnętrzne rogi.

Najbardziej popularnym frezem przycinającym jest oczywiście frez IGM Fachmann M107-12781, który posiada małą 12,7 mm średnicę oraz ostrza obracane spiralnie, które pomagają w szybkim i czystym usuwaniu materiału bez ryzyka odpryskiwania


Frez promieniowy zaokrąglający

Drážkovací fréza

Krawędzie któregokolwiek z wytworzonego produktu nie powinny być ostre, ponieważ ostre krawędzię mogą być niebezpieczne. Dlatego na pewno trzeba je odpowiednio obrobić, aby były estetyczne i jednocześnie bezpieczne. Najczęściej stosowaną metodą obróbki krawędzi jest ich zaokrąglanie, które można wykonać przez szlifowanie za pomocą papieru ściernego lub poprzez frezowanie. Główną zaletą frezowania w przeciwieństwie do szlifowania jest przede wszystkim szybkość i dokładność, a dzięki wykorzystaniu do tego celu frezu promieniowego z łożyskiem prowadzącym każda krawędź zostanie zaokrąglona jednakowo, czysto i dwa razy szybciej.

Dlatego też wybraliśmy dla Ciebie najpopularniejszy frez do zaokrąglania o najczęściej używanym promieniu, który przeznaczony jest do obróbki litego drewna oznaczonego symbolem IGM Fachmann M138-06381 o promieniu 6,3 mm, który może być stosowany zarówno do obróbki mebli wewnętrznych, jak również do obróbki mebli zewnętrznych np. ławek ogrodowych lub daszków ogrodowych.


Frez kątowy

Úhlová fréza

Drugą opcją obróbki krawędzi jest ich fazowanie za pomocą frezu kątowego.

To nic innego niż fazowanie krawędzi do określonej głębokości pod kątem, najczęściej 45 °. Inną możliwością zastosowania tego narzędzia jest również frezowanie do pełnej głębokości w materiale w celu wykonania połączenia kątowego dwóch lub więcej płyt. Frezowanie obu połączonych krawędzi pod kątem 45 ° daje precyzyjne i niewidoczne połączenie pod kątem 90 °, co jest idealne na przykład podczas łączenia skrzynek, mniejszych ram lub słupka wzmocnionego na przykład listwami. Jak już wspomnieliśmy powyżej, najczęściej używanym kątem jest kąt 45 °, dlatego też frezu IGM Fachmann M109-04581 nie powinno zabraknąć w Twoim warsztacie.


Frez do wręgowania

Falcovací fréza

W podstawowym wyposażeniu frezów trzpieniowych nie powinno także zabraknąć frezu do wręgowania. Jest to narzędzie, o którym początkujący stolarze często zapominają, ale bardzo szybko zorientują się, że jednak się bez niego nie obejdą. Frez do wręgowania pozwala na precyzyjne wykonywanie połączeń półrowkowych, połączeń na pióro i wpust, wręgów do okien i drzwi lub na przykład umożliwia wykonywanie wręgów do tyłów skrzynek z płyty pilśniowej. Wszystkie frezy trzpieniowe posiadają wymienne łożyska do kopiowania według szablonów. Wymiana łożyska na inną średnicę daje możliwość uzyskania półrowka o niemal dowolnej głębokości. Frezy do wręgowania dostępne są w kilku średnicach i wysokościach, co umożliwia osiągnięcie większego wręgu. Dlatego też w podstawowym wyposażeniu każdego stolarza zupełnie wystarczy frez IGM Fachmann M135-35081.





Powrót do listy z aktualnościami