W naszym asortymencie dostępne są narzędzia, urządzenia i maszyny stolarskie, dzięki którym możesz wykonać wiele przydatnych i bardzo ładnych akcesoriów niezbędnych w gospodarstwie domowym.
W niniejszym artykule pokażemy Ci w jaki sposób można łatwo wykonać drewnianą półkę.
Drewniana półka w kształcie trójkąta to elegancki dodatek do Twojego wnętrza
Potrzebne narzędzia
Do produkcji będziesz potrzebować ukośnicy kątowej lub piłki ręcznej, zacisku do ramek oraz papieru ściernego.
Materiał
Najbardziej dostępnym materiałem jest deska świerkowa. Możesz jednak wybrać twardszy materiał, taki jak drewno bukowe. Wymagana długość i głębokość materiału podstawowego zależy od tego, jak dużą półkę planujesz wykonać.
Najpierw musisz określić rozmiar półki. Do tego projektu wybraliśmy długość boku 200 mm i głębokość 60 mm. W tym przypadku wystarczy nam jedna deska o długości 700 mm, szerokości 60 mm i grubości 20 mm.
Proces produkcji
1. Skracanie elementów pod kątem 30 °
Główną czynnością w początkowej fazie jest wykonanie cięcia ukośnego.
Deskę przetniemy na 3 części o tej samej długości pod kątem cięcia 30 °. Pamiętaj, że jedno cięcie to dwie strony - oznacza to, że w sumie wykonamy tylko 4 cięcia. Najbardziej odpowiednia do tej operacji jest piła ukośnica kątowa, na której można łatwo ustawić wymagany kąt 30 °.
Cięcie można również wykonać za pomocą tradycyjnej piły ręcznej, ale efekt może nie być tak dokładny. Zalecamy użycie kątomierza do ustawienia dokładnego kąta.
2. Klejenie półki
Przed przystąpieniem do klejenia najpierw przeszlifujemy powierzchnie wewnętrzne (ponieważ wewnętrzne boki są po sklejeniu trudniejsze do szlifowania). Następnie nakładamy klej na przycięte skośnie powierzchnie - połączenia półek. Do nakładania kleju dobrze jest użyć silikonowego pędzelka, którym można nanieść klej dokładnie i równomiernie. Po nałożeniu kleju, miejsca połączeń półek należy ścisnąć za pomocą np. zacisku do ramek - zagwarantuje on naprawdę pewny i mocny ścisk lub można również zastosować elastyczną opaskę zaciskową.
3. Obróbka końcowa
Ostatnim krokiem jest przeszlifowanie zewnętrznych powierzchni za pomocą papieru ściernego z drobnym ziarnem. Ostateczną obróbkę powierzchni można przeprowadzić, na przykład, poprzez nałożenie wosku lub polakierowaniem bezbarwnym lub pigmentowanym lakierem.