Proces wytwarzania ram obrazowych, krok po kroku
Do łatwego wytwarzania ramek wystarczy po prostu trochę doświadczenia z drewnem oraz zastosowanie odpowiednich urządzeń i narzędzi.
Wymagane urządzenia i narzędzia:
Piła ukośnica kątowa, klej do drewna, kątownik, ścisk ściągający do ramek, zszywki do szycia (lub zszywki w kształcie litery V), zszywacz
Do pracy będą potrzebne:
Listwy obrazowe, tylna płyta obrazowa, ołówek, wsporne klocki drewniane
Krok 1:
Wykonaj drewniany klocek wsporny o dokładnej wysokości zgodnie z wewnętrznym wręgiem listwy obrazowej. Klocek będzie wspierał drewno podczas cięcia oraz zapobiegnie przemieszczaniu się listwy .
Krok 2:
Zmierz obraz, który chcesz zaramować, w tym tylną płytę oraz wewnętrzne obramowanie. Następnie należy podwoić szerokość listwy i dodać nadmiar oraz wstępnie przyciąć wszystkie cztery strony Wstępne przycięcie ułatwi Ci pracę oraz manipulację z materiałem
Krok 3:
Zacznij od górnej części ramki. Odwróć część do góry nogami, zmierz szerokość wręgu dla obrazu i zapisz wartość. Następnie zmierz tylną płytę obrazu, a z długości odlicz dwa razy wręgi dla obrazu (w ten sposób znajdziesz wewnętrzną przestrzeń ramy). Zmierzone wartości zapisz na papierze. Aby utrzymać w czystość wewnątrzne rogi wszystkie cięcia wykonuj od środka na zewnątrz ramy. Na skróconych listwach zaznacz miejsce, w którym rozpoczniesz cięcie. Powtórz tą samą czynność z pozostałymi częściami ramki.
Krok 4:
Za pomocą kątownika narysuj ukośne cięcia, linie muszą wychodzić od poprzednich znaczników w kierunku na zewnątrz. Pamiętaj, aby upewnić się, że kierunki kąta dopasowane są do każdego rogu!
Krok 5:
Użyj piłę ukośnicę kątową, która musi być mocno przymocowany do stołu roboczego (do skracania wykorzystaliśmy piłę Nobex Champion), następnie ustaw kąt na 45 stopni. Do wręgu w listwie włóż wcześniej przygotowane wsporniki, a profilem w górnym kierunku wytnij pierwszy róg.
Krok 6:
Jedną długość wykonaj dłuższą, a drugą krótszą. Dzięki temu łatwo dostosujesz i wyrównasz drobne nieprawidłowości. Następnie wytnij resztę. Potem, upewnij się, że przeciwległe boki ramki posiadają taką samą długość.
Krok 7:
Wyrównaj naroża ramki. Wykorzystaj do tego celu ścisk ramkowy (idealnym ściskiem dla większych ramek jest ścisk z serii Profi Line, natomiast w przypadku małych ramek idealnie sprwdzi się ścisk z serii Basic), następnie na każdym rogu ramki umieść podpórki. Przed uszczelnieniem upewnij się, że rogi są odpowiednio wyrównane, a połączenie kątowe zostało dobrze dopasowane.
TIP - jeśli rogi są nierówne, zamiast przesuwać drewno lepiej jest poruszać ściskiem, dzięki czemu drewno w rogach lepiej się dopasuje.
Krok 8:
Po zakończeniu montażu ramki, zdejmij ścisk. Teraz, na dwie połączone powierzchnie nakładamy cienką warstwę kleju Titebond II, następnie wyrównaj rogi i włóż do ścisku ściągającego, potem ponownie zamocuj rogowe ściski i ściągnij ramkę. Podczas dokręcania nawiń linkę w odwrotnym kierunku do ścisku, dzięki temu na powierzchni zostanie zwiększona wytrzymałość.
Pozostaw ramkę w ścisku co najmniej przez dwie godziny. W celu uzyskania doskonale wytrzymałego połączenia, ramka powinna być pozostawiona na 24 godziny.
Krok 9:
Po ściągnięciu ramki ściskiem należy ją lekko obrócić, aby zabezpieczyć połączenie za pomocą zszywki. Przed umieszczeniem zszywki należy upewnić się, jeśli nie jest za długa. Jeśli masz zszywki do ramek w kształcie litery V, możesz je aplikować za pomocą metalowego urządzenia, a następnie umieścić je do ramki.
Jeśli ramka wykonana jest z twardego drewna, np. dębu, to w tym przypadku, podczas umieszczania zszywki do ramki można wykorzystać młotek.
Krok 10:
Po utwardzeniu kleju usuń zacisk. Teraz możesz zabrać ramkę do szklarza. Zakończ pracę przymocowaniem tylnej płyty do korpusu ramy, Wytnij ją w razie potrzeby i przymocuj za pomocą blaszek ramowych lub za pomocą listew. Blaszki ramowe są małymi trójkątami umieszczonymi z tyłu ramki, które upewniają szkło.
Inne produkty przeznaczone do wytwarzania ramek można znaleźć w kategorii Ściski i akcesoria montażowe
Powrót do listy z aktualnościami