Porównanie korzyści płynących z urządzeń na płytki wymienne z lutowanymi urządzeniami
Coraz częściej spotykamy się z rosnącymi wymaganiami klientów, które dotyczą przede wszystkim frezów na płytki wymienne. Niestety, nie każdy z nich wie o korzyściach oraz zaletach wypływających ze stosowania tych urządzeń. Tymczasem, jeśli klient nie zdaje sobie sprawy z ich zalet, to nie może w pełni z nich korzystać lub przez swoją niewiedzę może doprowadzić do skrócenia ich żywotności.
Ogólnie na temat frezów na płytki wymienne
Frez na płytki wymienne można rozpoznać na podstawie ostrza, które przymocowane jest za pomocą śruby zabezpieczającej, klinu lub za pomocą klinu rozwierającego. Podczas produkcji frezów, bardzo duży nacisk kładzie się na maksymalną dokładność podczas wykonywania każdej operacji. W przeciwieństwie do lutowanych frezów nie dochodzi u nich podczas końcowego szlifowania do wyrównania obwodu oraz do utworzenia finałowej średnicy cięcia. Ten bardzo istotny parametr, w przypadku frezu na płytki wymienne ma znaczący wpływ na dokładność podczas wycinania tak zwanego łoża, które jest dokładne co do setnego milimetra.
Płytki wymenienne - wybór twardości
Dostępne zapasowe płytki wymienne wykonane są tylko i wyłącznie z węglika spiekanego z możliwością wyboru twardości. W tym przypadku nie sprawdza się tutaj reguła, która mówi, że im płytka jest twardsza, tym jest lepsza. Płytka wymienna powinna być wybierana według materiału, który jest najczęściej stosowany lub, który jest obecnie frezowany. W ofercie dostępne są płytki przeznaczone do: drewna, + uniwersalne, laminatu i MDF +. Jeśli płytki, które przeznaczone są do laminatu lub MDF zastosujemy do drewna, to istnieje możliwość, że podczas natrafienia na sęk może nastapić złamanie płytki. Płytka jest bardzo twarda, ale zarówno bardzo krucha. W przeciwieństwie do tej płytki, płytkę przeznaczoną do drewna można również użyć do laminatu. Należy jednak liczyć się z jej szybkim stępieniem. Jeśli akurat pracują Państwo ze wszystkimi rodzajami materiałów, to w tym przypadku zalecamy zastosowanie uniwersalnych płytek wymiennych, które dostarczane są wraz z nowymi urządzeniami.
Średnica cięcia
Ważną zaletą frezów na płytki wymienne jest zachowanie stałej średnicy cięcia. Podczas korzystania z lutowanego urządzenia należy je co jakiś czas ostrzyć, a pod wpływem każdego ostrzenia dochodzi do jego zmniejszania się o 0,1-0,2 mm. Jeśli korzystasz z urządzenia, które wyposażone jest w łożysko, to po pięciu ostrzeniach dojdzie do widocznej różnicy między łożyskiem a ostrzami, która może wynosić aż pół milimetra. W przypadku wykonywania niektórych operacji różnica ta znacznie utrudnia pracę. Przeszkadza głównie podczas kopiowania według łożyska lub podczas łączenia blatu roboczego według szablonu.
Geometria - określenie funkcji urządzenia
Frezy na płytki wymienne to jedyne urządzenia, które produkowane są o różnych geometrycznych wariantach (kąta natarcia). Geometria urządzenia jest jednym z głównych elementów wpływających na wytrzymałość ostrza, czystość obróbki i określenie rodzaju frezowanego materiału. Trzy podstawowe geometrie przeznaczone są do obróbki laminatu, drewna lub do uniwersalnego zastosowania. Narzędzia diamentowe posiadają geometrię, która przeznaczona jest do obróbki laminatu, frezy spiralne mają geometrię do obróbki drewna natomiast lutowane urządzenia przeznaczone są do uniwersalnego zastosowania. Poszczególne rodzaje frezów na płytki wymienne, w zależności od przeznaczenia posiadają różne warianty geometrii. Na przykład frez F041-12521 przeznaczony jest do frezowania laminatu oraz blatów roboczych.
Ustawienie płytek
Ustawienie płytki jest bardzo proste. Należy ją włożyć do łoża frezu i oprzeć na wewnętrznej części. Płytka za pomocą łagodnego nacisku zostanie dociśnięta do łoża, a następnie zostaną dokręcane śruby zabezpieczające. Aby zapobiec przesunięciu się płytek podczas frezowania należy je naprawdę bardzo mocno dokręcić. W przypadku ustawiania mini płytek, które wyposażone są w rowek zabezpieczający istnieje inna możliwość ustawienia. W tym przypadku, w celu zabezpieczenia płytki należy zastosować mały klin. Dla tego typu płytki, w łożu frezu znajduje się podłużna śruba, która definiuje jego położenie. Potem wystarczy już tylko dokręcić zabezpieczający klinek śrubki
Ostrzenie płytek
Płytki nie są przeznaczone do ostrzenia, są do jednorazowego użytku. Każda z płytek posiada od dwóch do czterech naostrzonych noży. Gdy ostrza są tępe, płytkę należy obrócić lub wymienić na nową. Cena płytki zaczyna się od 1,70 €, w zależności od typu, kształtu oraz twardości. Jeśl kupimy płytkę za 2,30–2,60 €, to cena za ostrzenie lutowanego urządzenia będzie taka sama, jak cena za wymianę płytki. Nie ma problemu z ostrzeniem oraz unikniemy długiego czekania na powrót urządzenia z serwisu. Podczas pracy, w dowolnym momencie wystarczy po prostu obróć płytkę i dalej kontynuować swoją pracę.
Wniosek
Frezy na płytki wymienne oraz ich zastosowanie na szerszą skalę w znacznym stopniu pomogą nam zaoszczędzić. Zalecamy wykorzystanie urządzeń na płytki wymienne do regularnego frezowania laminatu, DTD oraz w przypadku zapobiegnięciu zmniejszenia średnicy cięcia. Frez na płytki wymienne również idealnie sprawdza się podczas przycinania i kopiowania według szablonu. Bardzo dużą wadą w przypadku lutowanych frezów może być długie oczekiwanie na ich powrót z serwisu. U frezów na płytki wymienne na nic nie musimy czekać, a wymiana ostrzy trwa zaledwie kilku minut.
W przypadku frezów na płytki wymienne warto docenić zalety i korzyści, jakie nam oferują. Aby spełniały jak najdłużej swoją funkcję, ważne jest, żeby stosować do nich wysokiej jakości płytki oraz śruby mocujące. Zalecamy również,podczas obracania lub wymiany płytek nanieść na łoże urządzenia emulsję do czyszczenie CMT (kod C99800101), a podczas frezowania od czasu do czasu zastosować smar do drzewa CMT (kod C99800201). Konserwacja w znacznym stopniu zwiększy trwałość i wytrzymałość korpusu urządzenia jak również może zaoszczędzić nasze pieniądze.
Jeśli chcą Państwo zapytać o konkretne zastosowanie frezów na płytki wymienne to z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania.
Powrót do listy z aktualnościami