Mobilność oznacza również znaczne zaoszczędzenie miejsca w warsztacie
Wielu naszych klientów, niezależnie od tego, czy są oni majsterkowiczami czy też rzemieślnikami skarży się na brak miejsca w swoim warsztacie."Chcielibyśmy wygospodarować więcej wolnego miejsca, ale niestety nie mamy pomysłu w jaki sposób to zrobić". Takie właśnie słowa często słyszymy od naszych klientów.
W związku z tym, cieszymy się, że możemy zaoferować Państwu wyjątkowe rozwiązanie, które w znacznym stopniu pomoże z problemem związanym z brakiem miejsca w warsztacie.
Unikalnym rozwiązaniem jest podstawa jezdna JET. Dostarczana jest w dwóch wersjach, w zależności od wielkości podstawy maszyny oraz jej obciążenia, które w przypadku większego modelu wynosi niewiarygodnych 500 kilogramów.
Konstrukcja podstawy jezdnej
Podstawa jezdna składa się z czterech masywnych elementów narożnych wyposażonych w kółka z hamulcem i kołek blokujący. W celu zapewnienia maksymalnego obciążenia i sztywności elementy narożne wykonane zostały z grubej blachy giętej. Dwa elementy narożne posiadają kółka przeznaczone do prostej jazdy, natomiast dwa pozostałe elementy narożne dysponują obrotowymi kółeczkami obracającymi się o 360 °, które zapewniają zmienną jazdę we wszystkich kierunkach. Wszystkie elementy narożne połączone są ze sobą za pomocą czterech złączy wyposażonych w szereg otworów służących do regulacji rozmiaru zgodnie z podstawą maszyny. Rozmiar podstawy jezdnej należy dostosować tak, aby maszyna idealnie mogła wpasować się w podstawę i nie miała możliwości przemieszczania się.
Montaż podstawy jezdnej
Montaż całej podstawy jest bardzo prosty i zajmuje tylko chwilę. Nie wymaga skomplikowanego dokręcania oraz montażu. Elementy narożne zostały bardzo precyzyjnie wyprofilowane w celu łatwiejszego wsunięcia elementów połączeniowych i utrzymania ogólnej wytrzymałości oraz sztywności podstawy. Wyposażone są w kołki blokujące, które zabraniają wysunięciu, a które są dokładnie dopasowane do wstępnie wywierconych otworów w elementach łączących.
Podczas montażu należy całą podstawę rozłożyć na ziemi oraz rozmieścić pojedyńcze elementy, które póżniej zostaną ze sobą zmontowane. Stopniowo połącz narożniki i elementy łączące. Najpierw należy utwórzyć jedną część z kółkami skrętu, a następnie drugą część, która posiada stałe kółka. Następnie, za pomocą elementów łączących połącz ze sobą dwie części. Upewnij się, że wszystkie kołki blokujące zostały w otworach odpowiednio zatrzaśnięte, a przeciwległe boki mają taką samą długość. Następnie, bez maszyny przetestuj funkcjonalność podstawy oraz sprawdź jeśli u wszystkich kółeczek odpowiednio działają hamulce
Ustawianie maszyny na podstawie jezdnej
Ustawienie maszyny na podstawie nie jest trudne. Jednak ze względu na manipulację z ciężką maszyną oraz ryzykiem jej spadnięcia, które może spowodować obrażenia zaleca się wykorzystanie do tego celu specjalnego urządzenia do obsługi ciężkich przedmiotów,np wózka widłowego lub skorzystanie z pomocy innych osób.
W pierwszej kolejności musimy dostosować podstawę do rozmiaru podstawy maszyny. Aby umożliwić nasadzenie maszyny należy z lekkim nadmiarem wyregulować wnętrze podstawy, ale nadmiar nie powinien być zbyt duży ponieważ może w znacznym stopniu zmniejszyć obciążenie podstawy. Najpierw za pomocą metra zmierz podstawę maszyny, a następnie ustaw ją zgodnie z wymaganymi wymiarami. Zalecamy ustawić podstawę w taki sposób, aby można ją potem było łatwo wsunąć pod maszynę. W związku z tym, nie należy na jednej części równocześnie kombinować obrotowych i stałych kółeczek. Ułatwi to późniejszą manipulację i wsunięcie podstawy pod maszynę.
Jeśli podstawa maszyny jest mniejsza niż najmniejszy możliwy wymiar podstawy jezdnej (może tak się stać w przypadku wiertarki kolumnowej), zaleca się przykręcenie wiertarki do podstawy, którą potem umieścimy na podstawę jezdną. W ten sposób zagwarantujemy zwiększenie stabilności maszyny.
Kiedy już mamy na podstawie jezdnej nastawiony poziomy rzut maszyny, można zacząć z jej umieszczeniem. Umieszczenie maszyny na podstawie z wykorzystaniem urządzenia do obsługi ciężkich przedmiotów nie jest skomplikowane. Po podniesieniu na wymaganą wysokość, wsuwamy pod maszynę podstawę, a następnie maszynę powoli opuścimy na podstawę. Podczas ręcznego umieszczania maszyny na podstawę, najpierw należy ją maksymalnie nachylić na jedną stronę. Potem pod odchyloną część wsunąć podstawę jezdną, a przez jej krawędź przesunąć maszynę na podstawę. Jednocześnie musimy podstawę jezdną przytrzymywać, aby nie doszło pod wpływem ciężaru maszyny do jej podniesienia. Powoli należy wsunąć maszynę na podstawę i umieścić ją w wybranym położeniu. W przypadku ręcznego umieszczania, konieczne jest zastosowanie trochę większej siły.
Możliwość wykorzystania
Podstawa jezdna może być stosowana do wszystkich typów maszyn w warsztatach obróbki drewna, warsztatach obróbki metalu i wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba przemieszczania lub łatwej manipulacji z maszyną. Podstawy jezdne dostępne są w dwóch wymiarach oraz w dwóch wariantach obciążenia. Maksymalne obciążenie mniejszej wersji podstawy wynosi 250 kg, a wymiar podstawy maszyny od 460 mm × 460 mm do 610 mm × 610 mm. W przypadku większej podstawy jezdnej maksymalne obciążenie wynosi 500 kg natomiast wymiar podstawy maszyny od 610 mm x 610 mm do 860 mm x 860 mm. Pięćset kilogramów to bardzo duża waga, ale dzięki naszej podstawie jezdnej można tak ciężką maszyną bardzo łatwo manipulować i przemieszczać ją z miejsca na miejsce.
Wniosek
Podstawy jezdne są wygodnym rozwiązaniem przeznaczonym do łatwego przemieszczania maszyn przede wszystkim w mniejszych warsztatach. Widzieliśmy już kilka domowych rozwiązań dla mobilności maszyn, ale uważamy, że ze względu na ich złożoność oraz czas potrzebny do ich wykonania nie są tego warte.
Podstawy jezdne, które dostarczanane są przez firmę IGM posiadają gwarancję, wysoką jakość, zaufanie oraz zapewniają bezpieczeństwo pod względem obciążenia. Znane, rozpowszechnione oraz bardzo popularne wśród klientów na całym świecie. Cieszymy się, że możemy je Państwu zaoferować, a tym samym pomóc w rozwiązaniu problemu związanego z małą przestrzenią w warsztacie.
Gdzie można zamówić podstawę jezdną?
Najlepsze podstawy jezdne można kupić lub zamówić bezpośrednio we firmie IGM narzędzia i maszyny.
Powrót do listy z aktualnościami