W przypadku wykonywania stolarskich połączeń jedna z podstawowych zasad mówi, że im dokładniejsze i sztywniejsze połączenie, tym jest ono mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Idealny kształt połączenia dwóch drewnianych elementów to połączenie o maksymalnej powierzchni styku z prostokątnym przekrojem.
Połączenie o prostokątnym przekroju, na przykład czop i gniazdo, w porównaniu z połączeniem kołkowym lub zaokrąglonym czopem charakteryzuje się podwójną wytrzymałością i stabilnością, ale jego produkcja z technologicznej strony nie jest łatwa i wymaga bardzo dużej precyzji oraz praktyki. Połączenie to jest najczęściej wytwarzane za pomocą dłuta i młotka, ewentualnie za pomocą frezu lub wiertarki, ale potem konieczne jest docięcie okrągłych narożników za pomocą dłuta.
Istnieje jednak prostsze i znacznie szybsze rozwiązanie, a to dzięki wykorzystaniu do tego celu dłutarki do ostrych krawędzi.
Dłutarka została wynalaziona w Japonii. W przeciwieństwie do dłutarki wiercącej w pionie służy ona do dłutowania wykorzystując zarówno dwa uchwyty. Pod agregatem znajduje się zamocowany trzyszczękowy uchwyt, który trzyma wiertło spiralne. Pod uchwytem wiertarskim znajduje się drugi nieruchomy uchwyt przytrzymujący dłuto kanciaste, które się nie obraca, a jest popychane poprzez naciśk dźwigni i za pomocą wiertła spiralnego wbija się do materiału i wycina gniazdo o ostrych krawędzich.
W naszej ofercie można znaleźć kilka różnych modeli dłutarek do ostrych krawędzi od firmy JET, a to zarówno stołowych, stacjonarnych jak również stacjonarnych dłutarek z nachyleniem stołu.
Szybkość wytwarzania gniazd
Dłutarka stołowa idealnie sprawdza się na przykład przy wytwarzaniu czopów lub gniazd podcza produkcji krzeseł lub stołów, gdzie można zastosować wiertła o rozmierze 10x10 mm.
Ten rodzaj dłłutarek pomaga w uzyskaniu precyzyjnego połączenia i znacznie skraca czas związany z dostosowywaniem czopu na zaokrąglenie krawędzi dla owalnych gniazd. Dłutarka stołowa również znacznie zaoszczędzi czas podczas wykonywania większej ilości kanciastych otworów.
Obrót o 180 °
Ogromną zaletą tego rodzaju dłutarek jest obrotowa głowica wiertarska, którą po obluzowaniu czterech śrub można obrócić o 180 °, dzięki czemu możliwe jest dłutowanie w większych elementach, na przykład w celu wywiercenia otworu pod zamek w gotowych już drzwiach.
Dłutarki wyposażone są w ogranicznik głębokości, który umożliwia dłutowanie na tej samej głębokości. Integralną częścią są ograniczniki boczne, które pozwalają na ustawienie z góry określonej szerokość gniazda.
Firma JET wprowadziła na rynek niezastąpioną dłutarkę do ostrych krawędzi 719AS z nachylnym stołem, która umożliwia dłutowanie pod kątem ustawionym między 0 a 35 stopni i pozwala stworzyć precyzyjne, gniazda kątowe.
Dłutujące wiertła kwadratowe, które montowane są do maszyny, nie można używać w zwykłych dłutarkach lub wiertarkach, ponieważ mają one wewnętrzne serpentynowe wiertło zamontowane w uchwycie, a kwadratowe dłuto jest zamocowane w nieruchomej tulei pod uchwytem. Wiertło serpentynowe wstępnie wierci okrągły otwór, a kwadratowe dłuto pod wpływem nacisku wytnie w materiale kwadratowy otwór. Wiertła są łatwe do ostrzenia i szlifowania. Wszystkie informacje na temat ostrzenia wierteł znajdują się w naszym artykule: