Jak wytworzyć stolik-wózek do przycinania dla piły tarczowej
Większość producentów mebli oraz stolarzy wykonujących niestandardowe zamówienia używa do swojej pracy precyzyjnie wyregulowanej stołowej lub stacjonarnej piły tarczowej.
Lepszej jakości cięcie można jednak uzyskać, korzystając ze stolika-wózka do przycinania, który można wytworzyć samemu, a co więcej bardzo niskim kosztem.
Stolik do przycinania jest w rzeczywistości przesuwną płytą wyposażoną w ograniczniki, która ślizga się w rowkach piły tarczowej. Obrabiany przedmiot leży na drewnianej desce z przodu stołu, co zapobiega jego ześlizgiwaniu się. Stolik-wózek umożliwia osiągnięcie czystego i idealnie prostokątnego cięcia.
Proces wytwarzania w kilku etapach
Przykładnice kątowe, które są dostarczane jako podstawowe wyposażenie każdej pilarki, mogą oczywiście również być wykorzystane do przycinania, ale musimy sobie zdawać sprawę, że są one o wiele mniej bezpieczne, a przede wszystkim mniej dokładne niż dobrze wykonany stolik-wózek do przycinania.
Korzystając z naszych wskazówek, sam w zaledwie 2 godziny możesz zrobić taki stolik-wózek, którego koszt wyniesie około 200 ZŁ.
Do wykonania stołu będziesz potrzebował wytrzymałej sklejki o grubości co najmniej 12 mm, dwóch desek bukowych o długości co najmniej 600 mm, dwóch 5 mm śrub z łbem grzybkowym z czworokątnym podsadzeniem z podkładkami i nakrętkami oraz kilku wkrętów.
Szerokość i głębokość stolika-wózka możesz wybrać zgodnie z własnymi potrzebami
My wykonaliśmy stół o wymiarach 900 x 600 mm.
Nasz stolik-wózek przeznaczony jest do stacjonarnej piły tarczowej Laguna Fusion 3 o średnicy tarczy 250 mm. Piła posiada duży żeliwny stół i bez problemu może współpracować ze stolikiem-wózkiem o takim rozmiarze. W przypadku pilarki stołowej stolik-wózek powinien mieć wymiary około 700 x 450 mm. Nasz stolik idealnie sprawdzi się nie tylko podczas wykonywania najmniejszych cięć ale, również podczas przycinania klejonych desek o szerokości 550 mm.
Podczas korzystania ze stolika-wózka, musisz usunąć klin rozszczepiający. Dlatego w celu zapewnienia bezpieczeństwa zawsze trzymaj ręce wystarczająco daleko od tarczy tnącej!
Potrzebny materiał
W pierwszej kolejności należy przyciąć sklejkę do wymaganych wymiarów stolika- wózka, w naszym przypadku do rozmiaru 900 x 600 mm.
Wskazówki dotyczące wytwarzania oraz wymiarów stolika-wózka
Na ostruganych deskach bukowych narysuj wymagany kształt przednich oraz tylnych podpórek stolika-wózka. Podpórka powinna być w środkowej części wyższa, aby podczas większego wysunięcia się tarczy tnącej nie doszło do jej przecięcia. Podpórki przytrzymują i wzmacniają cały stół-wózek. Nasza podpórka pośrodku ma wysokość 100 mm, ale w celu łatwiejszego chwycenia obrabianego przedmiotu stopniowo obniża się w kierunku krawędzi. Odpowiedni kształt podpórki możesz wyciąć na pile taśmowej lub za pomocą prostoliniowej piły. Zgrubne nacięcie można potem ręcznie wyszlifować papierem ściernym lub tak jak to miało miejsce w naszym przypadku na szlifierce walcowej. Podpórki nie muszą znajdować się na całej szerokości stolika-wózka. My wykonaliśmy je z bukowej deski o szerokości 700 mm i o 20 mm grubości, która jest idealnie ostrugana i prosta. Wszystkie ostre krawędzie, z wyjątkiem dolnych, zostały wyfrezowane za pomocą frezu kątowego, dzięki czemu uzyskaliśmy małe fazowanie z kątem 45 °.
Wiercenie otworów i poszczególnych elementów stolika-wózka
Bardzo istotne jest prawidłowe zamocowanie i położenie przedniej podpórki stolika- wózka, która gwarantuje uzyskanie dokładnych cięć. Dlatego, aby podczas mocowania do sklejki wyeliminować wszelkie niedokładności, położenie podpórki powinno być regulowane. W tym celu wykorzystujemy dwie śruby z łbem grzybkowym z czworokątnym podsadzeniem o rozmiarze 5x60, które przejdą przez całą wysokość podpórki. Aby podpórkę można było łatwo regulować należy do deski bukowej wywiercić otwory o co najmniej 1 mm większej średnicy niż średnica śruby z łbem grzybkowym z czworokątnym podsadzeniem. W naszym przypadku użyliśmy wiertła 6 mm. Wystarczy1 mm luz, aby dodatkowo wyregulować kąt podpórki w stosunku do tarczy o około 3 °.
W górnej podpórce konieczne jest wywiercenie otworu nieprzelotowego o większej średnicy, do którego włożymy nakrętkę i podkładkę do dokręcenia śrub. Do wiercenia wykorzystaliśmy 16 mm wiertło i wywierciliśmy otwór o głębokości 15 mm. To samo wiertło wykorzystaliśmy również do wpuszczenia do sklejki grzybkowego łba śruby, wiercąc otwór na głębokość 4 mm, tak aby tylko ukryć łeb śruby.
W pierwszej kolejności wywierć otwór nieprzelotowy, a dopiero potem otwór przeznaczony na śrubę. W przypadku nieprzestrzegania powyższej instrukcji ostrze wiertła do pogłębiania nie miałoby dokładnego prowadzenia i ślizgałoby się w otworze na śrubę. Tylna podpórka służy jedynie jako usztywnienie solika-wózka, więc jej kąt nie musí być regulowany i dlatego można ją przymocować od dołu za pomocą wkrętów do drewna. Przymocuj obie podpórki do sklejki.
Skrzynka ochronna
Aby stolik-wózek był bezpieczny oraz aby uniknąć obrażeń podczas przecinania przedniej podpórki, musimy na przednią podpórkę wykonać skrzynkę ochronną, w której tarcza tnąca schowa się podczas przejść przez przednią podpórkę.
Aby określić wymiary skrzynki, wysuń tarczę tnącą na maksymalną wysokość jaka będzie używana ze stolikiem- wózkiem. Stolik-wózek przycinający jest najczęściej używany do mniejszych przedmiotów o maksymalnej długości do 5 cm, dlatego też stolik-wózek oraz skrzynkę ochronną zaprojektowaliśmy, tak aby były odpowiednie przy wysunięciu tarczy do 6 cm, mimo że zakres cięcia piły wynosi do 8 cm. Aby ustalić, ile tarczy wysunie się przez przednią podpórkę, umieść stolik-wózek wraz z podpórkami obok wysuniętej tarczy, tak aby boczna oś tarczy sięgała do środka przedniej podpórki. W naszym przypadku było to 8 cm długości i 6 cm wysokości, więc rozmiar skrzynki ochronnej powinnien wynosić co najmniej 10 x 8 cm, ale jej szerokość nie ma większego znaczenia, my wybraliśmy szerokość 6 cm.
Idealnym rozwiązaniem jest wykonanie skrzynki, której wewnętrzna część będzie posiadała wgłębienie zapewniające odpowiednie odprowadzanie wiórów i chłodzenie tarczy tnącej. Skrzynkę można również wykonać z solidnego graniaka. Najważniejsze jest to, aby tarcza tnąca nigdy nie wyjechała ze skrzynki na zewnątrz. Przymocuj skrzynkę ochronną do przedniej podpórki za pomocą kleju lub wkrętów.
Uwaga! Wkręty nie powinny znajdować się w osi skrzynki, przez którą później będzie przechodziła tarcza tnąca.
Precyzja zapewniona jest dzięki płozom
Aby stolik-wózek w stosunku do tarczy tnącej prowadzony był precyzyjnie oraz równolegle, musimy przymocować do niego płozy. Zmierz wymiary rowków i wykonaj z twardego drewna z jak największą dokładnością płozy o tych samych wymiarach, w naszym przypadku są to płozy bukowe o profilu 19 x 10 mm. Im dokładniejsze będą płozy, tym dokładniejsze będą wykonywane cięcia i wyeliminowane zostanie przesuwanie się stolika-wózka na boki.
Włóż płozy do rowków piły i postaw zmontowany stolik-wózek na stole. Umieść stolik- wózek na piłę, tak aby jego oś znajdowała się dokładnie na osi tarczy tnącej. Przesuń przykładnicę wzdłużną aż do boku stołu-wózka przycinającego i sprawdź lub odpowiednio dostosuj równoległość stolika-wózka do tarczy tnącej. Następnie za pomocą ołówka zaznacz położenie drewnianych płoz w stosunku do konstrukcji wózka i określ, gdzie należy wywiercić otwory na śruby, które połączą później płytę stolika-wózka z płozami.
Usuń wózek z piły i wywierć w sklejce zgodnie z oznaczeniami co najmniej 2 razy po trzy otwory na wkręty. Do tego celu zastosowaliśmy wkręty 3,5 x 20 mm i wiertło o średnicy 4 mm. Teraz należy wywiercone otwory z górnej strony pogłębić pod kątem 90 °, tak aby łeb śruby schował się pod powierzchnią płyty. Ponownie umieść stolik- wózek na stole piły i dobij go z boku o ustawioną przykładnicę wzdłużną, a potem za pomocą zacisku przymocuj deskę do piły.
Aby zapobiec pęknięciu płoz podczas dokręcania śrub najpierw za pomocą małego 2 mm wiertła nawierć otwory pod śruby i otwory w płozach. Następnie za pomocą sześciu śrub przykręć płytę stolika-wózka do płoz.
Ogranicznik musi znajdować się we właściwym miejscu
Aby zapewnić prawidłowe działanie oraz bezpieczeństwo, do wózka należy przymocować ogranicznik, który ograniczy przesuwanie się stolika-wózka po pile oraz zapobiegnie przecięciu skrzynki ochronnej. W przypadku pilarki IGM Laguna Fusion 3 należy wybrać odpowiednią długość płoz prowadzących, ponieważ jej podłużne rowki nie są w pełni przelotowe przez tylny stół, a stolik-wózek może się zatrzymać przez dobicie plozy o koniec rowka.
Jeśli rowki znajdujące się na pile są przelotowe, to w tym przypadku możesz ogranicznik po prostu wytworzyć za pomocą krótkiego odciętego kawałka płozy (19 x 19 mm).
Przykręć go z przodu do dolnej części płozy, tak aby oparł się o przednią krawędź stołu, w momencie gdy tarcza tnąca swoją najwyższą częścią przecina przednią podpórkę. Możesz również za pomocą dwóch zacisków przymocować ogranicznik mechaniczny (płyty) za wózek formatowy.
Na koniec wsuń stolik-wózek wraz z płozami do rowków piły, wysokość tarczy tnącej ustaw na 6 cm i powoli przetnij rowek do wytworzonego stolika-wózka, aż do ogranicznika, tarcza tnąca nie powinna w przedniej części przechodzić przez skrzynkę ochronną.
Wykonaj kilka próbnych cięć, sprawdź kąt cięcia pod skosem i w razie potrzeby wyreguluj kąt przedniej podpórki.
Stolik-wózek, którego wytworzenie zajmie niecałe 2 godziny, a co więcej za cenę materiału około 200 zł to idealne rozwiązanie do uzyskania czystych cięć.
Powrót do listy z aktualnościami