Filtracja powietrza w warsztacie
Na podstawie naszego doświadczenia przedstawimy kilka ogólnych zasad opartych na minimalizacji poziomu pyłu w warsztacie.
Jednymi z najważniejszych kryterii dla urządzeń odciągowych JET jest objętość filtrowanego powietrza oraz filtry, których celem jest usuwanie cząstek mających różne rozmiary. W przypadku filtrów JET rozmiar cząstek, które powstają podczas drobnego szlifowania drewna wynosi 1 mikron.
Aby określić rozmiar lub pożądany przepływ powietrza, należy skorzystać z następującego wzoru: objętość warsztatu (długość × szerokość x wysokość) x ilość zmiany powietrza na godzinę (optymalnie 6-8) : przez 60. Dzięki temu uzyskają Państwo wynik w metrach sześciennych na minutę, który jest informacyjnie uwzględniony na filtrach powietrza. Większość producentów podaje objętość powietrza na minutę, ale jest to głównie moc wentylatora. Należy jednak pamiętać o stratach powodowanych przez filtry, które mogą w zależności od rodzaju filtra wynosić około 25-40% podczas każdego filtrowania. W związku z tym można zastosować współczynnik strat wynoszący 1,3.
Przykład obliczeń dla warsztatu o rozmiarach: długość 7 m, szerokość 4 m, wysokość sufitu 3 m. Wymagana moc objętości filtra powietrza m3 / min = długość × szerokość × wysokość × ilość wymian na godzinę × współczynnik strat / 60 = 7 × 4 × 3 × 6 × 1,3 / 60 = 10,92 = 10-11 m3 / min.
Oznacza to, że w tym przypadku można wykorzystać filtr JET AFS-500, ale raczej zalecamy zastosować filtr AFS-1000B, który spełnia wszystkie wymagania również przy najniższej mocy.
Rozmiar filtra powietrza jest bardzo ważny ale również bardzo istotny jest sposób oraz miejsce instalacji. Jednostkę filtrującą należy umieścić około 2,5-2,8 m nad podłogą (nie mniej niż 1,8 m lub 2/3 wysokości sufitu). Następnie ustaw jednostkę filtrującą wzdłuż dłuższej ściany tak, aby wlotowa część (ssąca) znajdowała się w przybliżeniu 1/3 odległości od krótszej ściany. Zainstaluj ją maksymalnie 10-15 cm od ściany.
Otwór wydmuchowy jest największym wyznacznikiem cyrkulacji powietrza oraz jakości filtrowania. Nie zalecamy instalacji sufitowej. Należy brać pod uwagę umieszczenie drzwi wejściowych lub okna. Otwarte drzwi lub okno mogą całkowicie zmienić przepływ powietrza, dlatego że dopływa od nich czyste i świeże powietrze, więc jest to zarazem idealne miejsce, w którym powinniśmy jak najdłużej przebywać. Jeśli warsztat ma niespotykany kształt lub składa się z dwóch mniejszych pomieszczeń to w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie dwóch mniejszych filtrów.
W żdnym przypadku nie należy mylić filtrów powietrza z łapaczami kurzu. Celem filtrów powietrza jest utrzymywanie poziomu pyłu znajdującego się w powietrzu na najniższym możliwym poziomie. W celu odciągania trocin z maszyn należy używać wysokiej jakości urządzenia odciągowe do trocin, natomiast do odciągania z elektronarzędzi najlepiej sprawdzą się przeznaczone do tego urządzenia odciągowe do trocin i pyłu.
Filtry powietrza nie zastępują urządzeń odciągowych!
Staraj się maksymalnie odciągać pył i trociny ze wszystkich swoich maszyn oraz elektronarzędzi.
Na koniec jeszcze jedna wskazówka mówiąca, że inwestując pieniądze w wysokiej jakości urządzenie odciągowe oraz filtry powietrza, to znacznie lepsza inwestycja niż późniejsza próba ratowania swojego zdrowia. Nos ani płuca naprawdę nie odnoszą żadnej korzyści, gdy w powietrzu znajduje się pył. Ponadto w warsztacie, w którym znajduje się dużo zanieczyszczeń w znacznym stopniu ograniczone są warunki pracy, a w związku z tym nie można wydajnie i precyzyjnie przeprowadzić żadnej obróbki.
Powrót do listy z aktualnościami