Jaka jest różnica między frezami spiralnymi z negatywnym, pozytywnym i pozytywno-negatywnym kątem natarcia? Jaki frez wybrać do cięcia, frezowania rowków i powierzchni płaskich?
W tym artykule przyjrzymy się różnicom między frezami spiralnymi i ich zastosowaniu.
Frezy spiralne najczęściej wykorzystywane są do obróbki powierzchni przy pomocy frezarek CNC, ale można ich również używać do prac przy użyciu frezarek górnowrzecionowych.
Frezy te służą przede wszystkim do frezowania w drewnie litym, sklejce, MDF i materiałach fornirowanych. Wykorzystuje się je m.in. do cięcia, kopiowania, frezowania rowków i wycinania elementów krzywoliniowych.
Frez spiralny to narzędzie w całości wykonane z węglika spiekanego z precyzyjnie oszlifowaną krawędzią tnącą – spiralą, której ostrze ma negatywny, pozytywny lub pozytywno-negatywny kąt natarcia w stosunku do kierunku obrotu.
Cięcie materiałów za pomocą frezu umożliwia równoczesne formatowanie elementów obrabianych. Frezy spiralne mogą być również używane do frezowania rowków, wiercenia lub frezowania 3D.
Teraz przyjrzymy się szczegółowo różnym typom frezów.
Negatyw
Frez spiralny negatyw, jak już sama nazwa wskazuje, posiada negatywny kąt natarcia, czyli przeciwny do kierunku obrotów, co gwarantuje odprowadzanie wiórów w dół.
Frez ten nie nadaje się do frezowania rowków czy kanalików. Istnieje bowiem ryzyko, że wióry będą się gromadziły w rowku (frez zacznie się „dławić“), co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia narzędzia.
Używając tych frezów uzyskamy idealną krawędź od góry obrabianego materiału. Dość ważna uwaga: negatywy transportują wióry w dół, co może być problemem podczas frezowania nieprzelotowego.
Odprowadzanie wiórów w dół
Pozytyw
Frez spiralny pozytyw posiada pozytywny kąt natarcia. Proszę sobie wyobraźić frez, który ma spiralę jak klasyczne wiertło do drewna. Podczas wiercenia otworu wióry są wypychane do góry. Tak jest również w przypadku tego frezu. Podczas frezowania ostrze ułożone po spirali pozytyw transportuje wióry do góry w kierunku trzpienia mocującego.
Frez ten używany jest do frezowania rowków i kanalików; podczas frezowania trzeba jednak uważać, żeby rowek nie wypełniał się wiórami.
Po skończeniu obróbki skrawaniem uzyskamy idealną krawędź bez wyrwań i podnoszenia włókien od dołu obrabianego materiału. Frez spiralny pozytyw transportuje wióry do góry.
Odprowadzanie wiórów do góry
Pozytyw-negatyw
Frez spiralny pozytyw-negatyw, czyli tzw. frez podwójny ma ostrze z pozytywnym kątem natarcia w części dolnej i negatywnym kątem natarcia w części górnej.
Po skończeniu obróbki frezem spiralnym pozytyw-negatyw uzyskamy iealną krawędź bez zadziorów zarówno na dolnej, jak i górnej krawędzi obrabianego materiału. Podczas frezowania całą powierzchnią skrawającą narzędzia, wióry będą stoponiowo odprowadzane zarówno w górę, jak i w dół. Frezy te sprawdzają się idealnie przy formatowaniu lub końcowym przycinaniu obrabianych elementów.
Odprowadzanie wiórów w górę i w dół
Wyjaśnienie pojęć: obróbka skrawaniem współbieżna i obróbka skrawaniem przeciwbieżna.
Obrabiany materiał można frezować współbieżnie i przeciwbieżnie. Podczas frezowania współbieżnego kierunek ruchu posuwowego narzędzia skrawającego jest zgodny z kierunkiem jego obrotów, natomiast frezowanie przeciwbieżne to proces odwrotny. Tutaj kierunek ruchu posuwowego narzędzia jest przeciwny do kierunku jego ruchu obrotowego.
Przeciwbieżne
Kierunek posuwu materiału jest przeciwny do kierunku ruchu obrotowego narzędzia.
Współbieżne
Kierunek posuwu materiału jest zgodny z kierunkiem obrotów narzędzia.
Jak działają frezy podczas formatowania obrabianych elementów, czyli podczas cięcia prostego?
Frez spiralny negatyw
Przeciwbieżne
Podczas frezowania frez negatyw jest prowadzony przeciwbieżnie, wióry są odprowadzane w dół a idealną krawędź uzyskamy na górnej stronie obrabianego materiału.
Współbieżne
Podczas frezowani a frez negatyw jest prowadzony współbieżnie. Obróbka skrawaniem współbieżna jest bardziej delikatna dla ostrza i samego narzędzia.
Frez spiralny pozytyw
Przeciwbieżne
Podczas frezowania frezem spiralnym pozytyw widać, że wióry są odprowadzane do góry a idealną krawędź uzyskamy na dolnej stronie obrabianego materiału. Frez jest prowadzony przeciwbieżnie.
Współbieżne
Drugie cięcie frezem spiralnym pozytyw jest prowadzone współbieżnie. I w tym przypadku obróbka skrawaniem współbieżna jest bardziej delikatna dla krawędzi tnącej frezu i samego narzędzia.
Frez spiralny pozytyw-negatyw
Przeciwbieżne
Podczas frezowania frezem spiralnym pozytyw-negatyw widać, że wióry są odprowadzane zarówno w górę, jak i w dół, a idealną krawędź uzyskamy na obu stronach obrabianego materiału. Frez jest prowadzony przeciwbieżnie.
Współbieżne
Drugie cięcie frezem spiralnym pozytyw-negatyw jest prowadzone współbieżnie. I w tym przypadku obróbka skrawaniem współbieżna jest bardziej delikatna dla krawędzi tnącej frezu i samego narzędzia.
Różnice między frezami spiralnymi podczas frezowania rowków przy głębokościach skrawania 5 i 10 mm.
Frez spiralny negatyw
Pri použití negatívnej frézy môžeme vidie? eistý rez na hornej hrane.
Używając frezu negatyw uzyskamy czystą krawędź od strony górnej.
Podczas frezowania 10 mm rowka jest rzeczą oczywistą, że rowek będzie się wypełniał wiórami. Istnieje ryzyko, że wióry będą się gromadziły w rowku (frez zacznie się „dławić“), co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia narzędzia.
Frez spiralny pozytyw
Pri použití pozitívnej frézy môžeme vidie? ostrapkanie na hornej hrane rezu.
Używając frezu pozytyw musimy liczyć się z tym, że na górnej krawędzi cięcia mogą powstać wykruszenia lub rozwarstwienia obrabianego materiału.
Podczas frezowania rowka o głębokości 10 mm ostrze ułożone po spirali pozytyw transportuje wióry do góry. Podczas frezowania głębszych rowków nie ma ryzyka, że wióry będą się gromadziły w rowku.
Frez spiralny pozytyw-negatyw
Podczas używania frezu pozytyw-negatyw ważną rolę odgrywa głębokość jego zagłębienia w obrabianym materiale.
Jeżeli górna krawędź obrabianego materiału jest postrzępiona, oznacza to, że podczas frezowania używana była tylko częś
narzędzia z pozytywnym kątem natarcia. Zauważyć to można w przypadku frezowania rowka o głębokości 5 mm. Podczas frezowania rowka o głębokości 10 mm zaczyna pracować druga część narzędzia, ta z negatywnym kątem natarcia, dzięki czemu górna krawędź nie będzie postrzępiona.
Stopniowe zagłębianie frezu w obrabiany materiał i frezowanie powierzchni płaskich.
Frez spiralny negatyw
Używając frazu negatyw uzyskamy czystą krawędź od strony górnej. Wióry są odprowadzane w dół, mimo to, nie trzeba się obawiać gromadzenia wiórów podczas stopniowego zagłebiania ostrza w obrabiany materiał.
Frez spiralny pozytyw
Używając frezu pozytyw musimy liczyć się z tym, że na górnej krawędzi cięcia mogą powstać wykruszenia lub rozwarstwienia obrabianego materiału. Dlatego podczas frezowania powierzchni płaskich zaleca się użycie frezu spiralnego negatyw.
Frez spiralny pozytyw-negatyw
Podczas frezowania frezem pozytyw-negatyw ważne jest, jak głęboko będziemy się zagłębiać w obrabiany materiał, tak jak w przypadku frezowania rowków.
Podsumowanie
-
Frez spiralny negatyw
- Doskonała jakość skrawania na krawędzi górnej oraz odprowadzanie wiórów w dół.
Nadaje się do stopniowego zagłębiania się w obrabiany materiał.
Nie nadaje się do frezowania głębszych rowków.
-
Frez spiralny pozytyw
- Doskonała jakość skrawania na krawędzi dolnej oraz odprowadzanie wiórów w stronę uchwytu.
Nadaje się do frezowania głębszych rowków.
Nie nadaje się do stopniowego zagłębiania się w obrabiany materiał.
-
Frez spiralny pozytyw-negatyw
- Perfekcyjna jakość skrawania bez zadziorów na dolnej i górnej krawędzi.
Podczas frezowania całą powierzchnią ostrza skrawającego wióry będą stopniowo odprowadzane w górę i w dół.
Idealny do formatowania lub końcowego przycinania obrabianych elementów.
W ofercie IGM znajdą Państwo frezy spiralne negatyw, pozytyw, jak i pozytyw-negatyw z gładkim ostrzem, które idealnie nadają się do formatowania obrabianego materiału, a także frezy zgrubne, które służą do usuwania warstw wierzchnich w celu przygotowania materiału do dalszej obróbki. Godne polecenia są również frezy ze specjalną chromowaną powierzchnią, która zapewnia dłuższą żywotność narzędzia.
To by było wszystko, jeżeli chodzi o frezy spiralne. Prosimy także obejrzeć krótki film znajdujący się na początku tego artykułu.