5 podstawowych frezów trzpieniowych, bez których nie możesz się obejść

    Te pięć podstawowych typów frezów będziesz wykorzystywał w codziennej pracy w warsztacie stolarskim niezależnie od tego, czy jesteś majsterkowiczem, czy profesjonalistą.

    Frezy trzpieniowe to jedne z najbardziej wszechstronnych narzędzi, jakie można znaleźć w warsztacie. Ich oferta jest jednak tak szeroka, że naprawdę możesz mieć problem z wyborem odpowiedniego dla siebie frezu. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z obróbką drewna, frezy te ułatwią Ci pracę i pozwolą uzyskać precyzyjne rezultaty przy minimalnym doświadczeniu. Przyjrzyjmy się zatem 5 podstawowym frezom z trzpieniem 8 mm, których nie powinno zabraknąć w Twoim warsztacie.

    5 podstawowych frezów trzpieniowych, bez których nie możesz się obejść

    Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze stolarstwem lub jeśli jesteś już doświadczonym koneserem, ale nadal do wszystkiego używasz tylko frezu rowkującego, dowiedz się, jak w warsztacie może pomóc Ci pięć najważniejszych frezów.

    • Frez do rowków – podstawowe narzędzie do wykonywania połączeń, rowków i gniazd
    • Frez przycinający – niezastąpiony do kopiowania kształtów i produkcji wielu identycznych elementów
    • Frez promieniowy zaokrąglający – doskonały do zaokrąglania ostrych krawędzi w celu zapewnienia estetyki i bezpieczeństwa obrabianego przedmiotu
    • Frez kątowy - nadaje się do produkcji fazowanych krawędzi, ale także do precyzyjnych połączeń pod kątem
    • Frez do wręgowania - potrzebny przy produkcji precyzyjnych półrowków i połączeń meblowych

    Frez do rowków

    Frez do rowków

    Frez do rowkowania to niezbędne narządzie o wszechstronnym zastosowaniu i prawdopodobnie stanie się najczęściej używanym narzędziem we wszystkich projektach stolarskich. Jak sama nazwa wskazuje, przyda się do frezowania prostych lub zaokrąglonych rowków, do dokładnego i czystego wycinania w materiale, frezowania gniazd, wpustów, półrowków do połączeń lub może również doskonale posłużyć w przypadku wykonywania prac wykończeniowych wzdłuż prowadnicy.

    Jeśli na początku nie chcesz mieć większej ilości frezów rowkujących, to w tym przypadku polecamy zainwestować we frez do rowków z łożyskiem prowadzącym na trzpieniu. Zakres zastosowań tego narzędzia można jeszcze bardziej rozszerzyć i wykorzystać go do precyzyjnego frezowania kształtów za pomocą szablonu lub do kopiowania i seryjnej produkcji większej ilości identycznych elementów. Dzięki temu stanie się uniwersalnym frezem, z którym można zrobić praktycznie wszystko.

    Frez do rowków IGM M112-16081 umożliwia łatwe wykonywanie precyzyjnych rowków, fazowanie i frezowanie kształtów. Jest to uniwersalny frez do każdego warsztatu.


    Frez przycinający

    Frez przycinający

    Drugim niezbędnym dodatkiem do kolekcji zdecydowanie powinien być frez przycinający, który w przeciwieństwie do wyżej wspomnianego frezu rowkującego, ma łożysko pod częścią tnącą. Pozwala to na precyzyjne i stabilne przycinanie zgodnie z szablonem.

    Ponieważ łożysko jest gwintowane tylko na cienkim kołku frezu, a nie na trzpieniu, pozwala to na użycie łożysk o mniejszej średnicy, a tym samym frezów o mniejszej średnicy. Umożliwia to głębsze dotarcie do wąskich rowków lub wewnętrznych narożników.

    Precyzyjnie zaprojektowany, najpopularniejszy frez przycinający IGM M107-12781 posiada ostre krawędzie tnące i ustawione pod kątem zęby zapewniające szybsze, czystsze usuwanie materiału bez ryzyka odprysków.


    Frez promieniowy zaokrąglający

    Frez promieniowy zaokrąglający

    Krawędzie żadnego produktu nie powinny być ostre. Ostre oznacza również niebezpieczne, dlatego z pewnością trzeba je odpowiednio obrobić, aby były estetyczne. Najpopularniejszą metodą obróbki krawędzi jest ich zaokrąglanie, które można wykonać poprzez szlifowanie papierem ściernym lub frezowanie specjalnym frezem promieniowym zaokrąglającym.

    Główną przewagą frezowania nad szlifowaniem jest przede wszystkim szybkość i dokładność. Dzięki frezowi zaokrąglającemu z łożyskiem prowadzącym każda krawędź zostanie zaokrąglona jednakowo, czysto i wielokrotnie szybciej.

    Potrzebujesz idealnego zaokrąglenia krawędzi? Wśród naszych klientów najbardziej popularny jest frez zaokrąglający IGM M138-06381 o promieniu 6,3 mm. Nadaje się zarówno do mebli wewnętrznych, jak i ławek ogrodowych czy wiat.


    Frez kątowy

    Frez kątowy

    Drugą opcją obróbki krawędzi jest ich fazowanie za pomocą frezu kątowego i utworzenie tzw. fazy. Jest to nic innego jak fazowanie krawędzi do określonej głębokości pod kątem, zwykle 45°. Inną możliwością zastosowania tego narzędzia jest frezowanie do pełnej głębokości w materiale w celu wykonania połączenia kątowego dwóch lub więcej płyt.

    Frezując dwie łączone krawędzie pod kątem 45°, uzyskuje się precyzyjne i niewidoczne połączenie o kącie 90°. Jest to idealne rozwiązanie do łączenia skrzynek, mniejszych ram, a nawet słupków, które są wzmocnione w miejscu łączenia, na przykład listwami. Słupek wykonany w ten sposób pozwala znacznie zaoszczędzić na materiale i wynikającej z niego wadze.

    Do precyzyjnego fazowania krawędzi i połączeń kątowych wybierz najczęściej używany frez kątowy IGM M109-04581, który pozwoli uzyskać doskonałe rezultaty przy minimalnym wysiłku.


    Frez do wręgowania

    Frez do wręgowania

    W podstawowym wyposażeniu frezów trzpieniowych nie powinno zabraknąć również frezu do wręgowania. Jest to narzędzie, o którym początkujący stolarze często zapominają, ale bardzo szybko zorientują się, że jednak bez niego się nie obejdą.

    Frez do wręgowania umożliwia precyzyjne wykonywanie połączeń półrowkowych, połączeń na pióro i wpust, felca (przylgi) w oknie i drzwiach lub felca do wbudowanych tyłów szafek z płyty pilśniowej. Wszystkie frezy trzpieniowe mają wymienne łożyska do kopiowania według szablonu. Wymiana łożyska na inną średnicę daje możliwość uzyskania półrowka o niemal dowolnej głębokości.

    Frez do wręgowania IGM M135-35081 jest idealnym wyborem dla każdego stolarza do tworzenia precyzyjnych półrowków i połączeń meblowych.


    Z pomocą wyżej wymienionych frezów trzpieniowych z łatwością poradzisz sobie z rowkowaniem, przycinaniem i precyzyjnymi połączeniami. Jeśli okaże się, że w Twoim warsztacie brakuje jednego z tych 5 podstawowych frezów do drewna, zapoznaj się z naszą ofertą frezów trzpieniowych i znajdź odpowiedni do swojego projektu.



    Produkty pokrewne

    Powrót do listy z aktualnościami