Kompletny przegląd ścisków do drewna

Ściski, klamry lub uchwyty do drewna są niezbędnym wyposażeniem warsztatu każdego profesjonalnego stolarza i majsterkowicza. Jeśli szukasz odpowiednich ścisków, ale nie masz pewności, które z nich wybrać do swojej pracy, przygotowaliśmy kompletny przewodnik po świecie narzędzi zaciskowych w całym spektrum. Niezależnie od tego, czy chodzi o drobne prace, czy masywne płyty, ten przegląd sprawi, że wybór będzie jasny.

Rodzaje ścisków stolarskich

Rodzaje ścisków stolarskich

Wybierając odpowiednie narzędzie, należy wziąć pod uwagę rodzaj planowanej pracy i materiału, z którym będziemy pracować. Jeśli chodzi o rodzaje ścisków, istnieje kilka podstawowych grup, które różnią się od siebie pod względem materiału i zastosowania. Każdy z tych typów może występować w niezliczonych odmianach i może być wykorzystywany do różnych celów poza ich podstawowym przeznaczeniem.

W uproszczeniu, ściski stolarskie można podzielić w następujący sposób:


Zaciski stolarskie śrubowe

Zacisną i nie puszczą

Klasyczny uchwyt stolarski jest najpopularniejszym i najczęściej używanym rodzajem narzędzia zaciskowego i jest używany przez prawie każdego stolarza. Przydaje się jednak zawsze, gdy trzeba docisnąć do siebie dwa dowolne przedmioty. Jest to doskonały pomocnik w każdym warsztacie i przy każdej pracy, nie tylko z drewnem.

Zaciski śrubowe są najczęściej dostępne w długościach od 150 mm do 1 metra. Szczęki, wyposażone w plastikowe nakładki zapobiegające uszkodzeniom obrabianych przedmiotów, mają profilowane żeliwne ramiona zamontowane na stalowym pręcie. Uchwyty są pokryte lekką, ale mocną powłoką silikonową Soft-Grip, która zapewnia lepszy chwyt podczas pracy. Oznacza to, że aby zapobiec ześlizgnięciu się dłoni, nie trzeba używać dużej siły, jak w przypadku konwencjonalnych drewnianych uchwytów.

Zaciski stolarskie śrubowe
Zaciski stolarskie śrubowe
Zaciski stolarskie śrubowe

Jednoręczne ściski szybkomocujące

Dodatkowe ręce zawsze do dyspozycji

Ścisk szybkomocujący to świetny pomocnik wszędzie tam, gdzie jedna para rąk to za mało. Przydaje się podczas klejenia lub przykręcania poszczególnych części, mocowania materiału do stołu, wiertarki słupowej lub przykładnicy na maszynie oraz do innych czynności, przy których musí wystarczyć tylko jedna wolna ręka. Spełnia swoją funkcję natychmiast i bez dodatkowego ustawiania.

Jednoręczny ścisk szybkomocujący jest najszybszym w stosowaniu narzędziem do mocowania obrabianego przedmiotu. Narzędzia te są specjalnie zaprojektowane do szybkiego mocowania części, jednak nie nadają się do mocowania większych powierzchni i masywnych materiałów. Należy pamiętać, że nawet w razie dłuższego czasu obrabiania przedmiotu z ich udziałem, mocowanie może z czasem stracić wytrzymałość, dlatego do tego typu prac zaleca się zastąpienie ich zaciskami korpusowymi.

Jednoręczne ściski szybkomocujące
Jednoręczne ściski szybkomocujące

Na pierwszy rzut oka ściski jednoręczne można rozpoznać po typowej mechanice z ręczną blokadą do szybkiego zwalniania szczęk, a także po "wystającej" szynie prowadzącej. Posiadają solidne szczęki z tworzywa sztucznego lub aluminium z gumowymi końcówkami i prowadnice z hartowanej stali o długości od 150 mm do 1200 mm w zależności od materiału szczęk.


Dźwigniowe ściski szybkomocujące

Bez problemu zastępują wszystkie inne zaciski

Ścisk dźwigniowy charakteryzuje się łatwym systemem mocowania, całkowicie metalowym korpusem i trwałą konstrukcją. Nie musisz martwić się o uszkodzenia lub zużycie, jak w przypadku plastikowych zacisków jednoręcznych. Co więcej, masz do dyspozycji dwa rodzaje tych wspaniałych i w wielu przypadkach bezkonkurencyjnych pomocników.

Niebieska seria ścisków dźwigniowych IGM jest szczególnie godna uwagi ze względu na kompatybilność z szynami prowadzącymi wszystkich popularnych marek, takimi jak FESTOOL, Makita, Bosch, Metabo itp., ponieważ ich szczękę można włożyć do 12 mm rowka teowego. Jednocześnie mogą być również używane do mocowania drewna do strugarki, ponieważ mają doskonałą wydajność, a dzięki plastikowym nakładkom nie uszkodzą mocowanego przedmiotu.

Dźwigniowe ściski szybkomocujące
Dźwigniowe ściski szybkomocujące

Czerwona seria ścisków dźwigniowych charakteryzuje się dużą siłą zacisku wynoszącą do 400 kg. W porównaniu z wersją niebieską, nie można ich mocować w szynach prowadzących, ale są bardzo wszechstronne pod względem zastosowania i szybko staną się Twoim ulubionym narzędziem. Mogą działać jako klasyczne uchwyty stolarskie, zaciski jednoręczne i korpusowe, przy zachowaniu łatwości obsługi jedną ręką, solidnej konstrukcji i dużej siły zacisku.
Dla nas to po prostu TOP!

Dźwigniowe ściski szybkomocujące
Dźwigniowe ściski szybkomocujące

Kleszcze zaciskowe

Delikatnie, ale mocno przytrzymują przyrządy wiertarskie (i nie tylko)

Szczypce zaciskowe to specjalne narzędzie charakteryzujące się kompatybilnością ze wszystkimi przyrządami wiertarskimi i montażowymi IGM oraz Kreg. Jeśli więc ci poręczni pomocnicy mają swoje miejsce w Twoim warsztacie, ten rodzaj zacisku jest bardzo przydatnym dodatkiem, bez którego trudno się obejść.

Jednak i bez tych przyrządów można skorzystać z zalet kleszczy zaciskowych, takich jak duże powierzchnie osadzenia, utrzymujące obrabiane przedmioty w jednej płaszczyźnie. Przydatna jest także bezstopniowa regulacja nacisku szczęk i możliwość ich precyzyjnego dostrojenia za pomocą śruby, co pozwala na wykorzystanie do pracy z delikatniejszymi materiałami bez obawy o ich uszkodzenie.

Kleszcze zaciskowe
Kleszcze zaciskowe

Zaciski korpusowe

Ułatwiają wykonanie klejonki i części korpusowych

Zaciski korpusowe są niezbędnym narzędziem do wykonania klejonki i innych większych, wymagających projektów. Mają dużą powierzchnię docisku, która pozostaje równoległa nawet po ściśnięciu, a taka konstrukcja sprawia, że są bardzo stabilne. Ponadto po obróceniu szczęk zaciskowych, zacisk można przekształcić w rozpierak.

Firma IGM oferuje dwie wersje zacisków korpusowych, a główną różnicą między nimi jest siła mocowania. Podczas gdy podstawowe zaciski korpusowe mają siłę "tylko" 180 kg, produkty oznaczone jako HD mają siłę zacisku do 800 kg. To już jest konkretny pomocnik! Nawet podczas klejenia największych połączeń nie musisz się martwić, że klejone płyty rozpadną się z powodu niskiego nacisku.

Zaciski korpusowe
Zaciski korpusowe

Zaletą zacisku korpusowego jest również opatentowany system antypoślizgowy z uchylną dźwignią, który pomaga zamocować nawet najmniej stabilny obrabiany przedmiot. Ponadto idealną pomoc stanowią złącza krzyżowe, które sprawdzą się podczas klejenia konstrukcji ramowych i utrzymają nawet ciężkie płyty.

Dzięki długości do 150 cm możesz zająć się solidnym blatem stołu, mimo że nie masz pod ręką wysokociśnieniowej prasy do klejonki, jak w profesjonalnym warsztacie. Dzięki zaciskom korpusowym nie musisz martwić się o wykonanie korpusów szafek, ich montaż i osadzanie. Wszystko to, a nawet więcej, bez problemu zrobisz z ich pomocą.

Zaciski korpusowe
Zaciski korpusowe



Zaciski rurowe

Nie pozwól, by ograniczał Cię rozmiar

W porównaniu z zaciskami korpusowymi, zaciski rurowe mają jedną dużą zaletę: jesteś ograniczony wyłącznie długością klasycznej stalowej rury instalacyjnej. Nie wystarczy Ci jedna? Połącz dwie! System polega na przykręceniu jednej części szczęk do stalowej rury o średnicy 26,9 mm z gwintem G 3/4" BSP, podczas gdy druga szczęka po prostu wsuwa się na przeciwległy koniec rury i zaciski są gotowe do użycia. Szczęki są wyposażone w nóżki stabilizujące, które ułatwiają dostęp i pracę. Cała konstrukcja jest wykonana z żeliwa z mocowaniem za pomocą solidnej zasuwy.

zaciski rurowe
zaciski rurowe

Podobnie jak w przypadku zacisków korpusowych, aby osiągnąć zadowalające wyniki, nie jest konieczne posiadanie drogich wysokociśnieniowych pras. Jednak nacisk i stabilność procesu ściskania nie osiągają poziomu zacisków korpusowych.

Uwaga: ze względu na na zmienną (nie)obróbkę powierzchni stosowanych rur, istnieje zwiększone prawdopodobieństwo zanieczyszczenia klejem, co może powodować ograniczenie posuwu ruchomej szczęki. Jednak ze względu na wartość użytkową w stosunku do ceny zakupu, jest to najbardziej przystępne cenowo rozwiązanie do łączenia większych klejonek lub ściskania dłuższych części.


Ściski do ram

Specjalność do wielkich ram

Ściski do ram, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone niemal wyłącznie do pracy z ramami, zwłaszcza dużymi. Chociaż można je częściowo zastąpić innymi rodzajami zacisków, tylko z zaciskami ramowymi praca będzie idealna zarówno pod względem rezultatu, jak i pracochłonności.

W ofercie jest zacisk ramowy całkowicie plastikowy z nylonową taśmą, a druga wersja jest również plastikowa z kołowrotkiem i elementami wahadłowymi w rogach, które pozwalają na dociskanie nawet nieregularnych kształtów. Te dwa modele zostaną szczególnie docenione przez majsterkowiczów.

Profesjonalną pracę umożliwia całkowicie metalowy zacisk do ram z aluminiowym korpusem zapewniającym precyzyjne i silne mocowanie. Jest on również wyposażony w elementy wahadłowe, ale zacisk jest zaprojektowany ze stalowym pasem umieszczonym w korpusie kołowrotka. Zapewnia to bezpieczną i szybką obsługę ścisku.

Ściski do ram
Ściski do ram

Zaciski sprężynowe

Duży trzpień do mniejszych mocowań

Zacisk sprężynowy jest celowo wymieniony na końcu listy, ponieważ nie jest to zacisk w pełnym tego słowa znaczeniu. Jest elastyczny i ma bardzo lekki uchwyt, dlatego można go porównać do większej klamry do prania. Można go używać do szybkiego i łatwego zaciskania mniejszych przedmiotów, takich jak różne lamele lub listwy dekoracyjne, które nie wymagają dużej siły zacisku i są narażone na ryzyko uszkodzenia w przypadku zbyt mocnego zaciśnięcia.

Pomimo swojej delikatności, zacisk sprężynowy jest bardzo wytrzymały. Mocna, utwardzana cieplnie stalowa sprężyna może wytrzymać niemal wszystko bez wybrzuszania się lub odkształcania. Obrotowe szczęki pomagają lepiej chwycić obrabiany przedmiot, przydatne są również gumowane uchwyty, aby zapobiec przypadkowemu wyślizgnięciu się narzędzia z dłoni.

Zaciski sprężynowe
Zaciski sprężynowe

Drewniane zaciski mimośrodowe

W sam raz dla modelarzy i twórców instrumentów muzycznych

Zaciski te, jak sama nazwa wskazuje, mają szczęki zaciskowe wykonane z drewna, ale szyna prowadząca, aby zapobiec niepożądanym ruchom, jest wykonana ze stali. W naszym sklepie internetowym oferujemy drewniane zaciski o różnych długościach od 290 do 690 mm, z których wszystkie są wyposażone w miękkie podkładki korkowe zapobiegające uszkodzeniu obrabianego przedmiotu.

Drewniany ścisk mimośrodowy nie ma dużej siły mocowania. Dzięki temu nadaje się do stosowania na delikatnych i kruchych elementach, które mogłyby zostać uszkodzone lub zmiażdżone przez nacisk, w przypadku źle oszacowanej siły zacisku przy użyciu konwencjonalnego ścisku stolarskiego.

Są one używane głównie do precyzyjnych prac, takich jak modelowanie, konstruowanie instrumentów muzycznych a także klejenie forniru czy drobnych krawędzi podczas wykańczania detali lub odnawiania starych mebli.

Drewniane zaciski mimośrodowe
Drewniane zaciski mimośrodowe

Jeśli chętnie używasz ścisków jako wiernego pomocnika w swoim warsztacie i często je wykorzystujesz, przydadzą Ci się również zapasowe plastikowe podkładki do szczęk, ponieważ z czasem zużywają się i mogą pozostawiać niechciane wgniecenia na mocowanych przedmiotach. Można je znaleźć w naszym sklepie internetowym wraz z innymi akcesoriami do wszystkich głównych typów ścisków.

Do przejrzystej organizacji i przechowywania ścisków niezwykle przydatny będzie kompaktowy uchwyt do mocowania na ścianie. Chociaż jest on przeznaczony głównie do ścisków korpusowych i śrubowych, można w nim łatwo przechowywać inne rodzaje ścisków. Przestaną plątać się pod nogami i będą zawsze gotowe do użycia.