Pozbądź się pyłu w warsztacie

Wszechobecny pył w warsztacie to największy i najczęstszy wróg każdego stolarza i majsterkowicza pracującego z drewnem. Nie tylko dla jego płuc, ale także przy samej pracy.


Drobny pył powstaje głównie podczas szlifowania, ale także podczas cięcia, frezowania lub heblowania.

Pył z twardego drewna, nawet tak powszechnego jak dąb czy buk, jest rakotwórczy, ale wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy lub nie dopuszcza tej myśli.

Klasyczne odkurzacze do trocin z workiem filtracyjnym wykonanym z tkaniny mogą filtrować tylko cząstki o wielkości do około 30 mikronów. Cząsteczki pyłu mniejsze niż 30 mikronów są stopniowo przepuszczane przez tkaninowy worek filtrujący. W szczególności, gdy odkurzacz jest włączony, worek filtrujący jest nadmuchiwany przez ciśnienie wentylatora, a pył ten z powierzchni worka dosłownie wystrzela do otoczenia. To zjawisko można wyeliminować za pomocą odkurzacza do trocin z przystawką do mikrofiltracji lub cyklonowego urządzenia odciągowego.

Pył uwalniany do otoczenia

Palec bez pyłu
Palec z pyłem

Cięcie drewna w maseczce

W większości profesjonalnych warsztatów obróbki drewna i oczywiście w mniejszych warsztatach, nadal powszechnie stosuje się stare odciąganie bez mikrofiltracji.

Nawet cyklonowe urządzenie odciągowe z mikrofiltrem nie gwarantuje, że pył nie będzie swobodnie unosił się w warsztacie. W rzeczywistości pył może wydostawać się spod tarczy piły tarczowej nawet zanim górna pokrywa odciągowa nad tarczą zdoła go zatrzymać. Podobnie, jeśli frezujesz z większym usuwaniem materiału, odkurzacz podłączony do górnej frezarki również nie zbierze całego pyłu.

Aby w jak największym stopniu chronić swoje zdrowie, należy regularnie wietrzyć warsztat i przez cały czas nosić maseczkę FFP3 oraz regularnie ją wymieniać. Ale kto chciałby pracować w przeciągach, stale dogrzewając wychłodzoną temperaturę w pomieszczeniu i kto czułby się komfortowo pracując z maseczką na twarzy?


Dla wszystkich, którzy chcą chronić swoje zdrowie, nie chcą mieć strat ciepła w swoim warsztacie i chcą pracować wygodnie i bez maseczki na twarzy w czystym, wolnym od kurzu warsztacie, jest jednostka filtrująca Laguna AFlux12.


Do czego służy filtr powietrza?

Jak działa filtr powietrza Laguna Aflux12, do czego dokładnie służy, dla kogo jest przeznaczony i do jakich pomieszczeń się nadaje?

Filtr powietrza Laguna Aflux12 może szybko oczyścić powietrze w warsztacie z unoszącego się pyłu i pomóc pozbyć się drobnego pyłu, który przepuszcza konwencjonalny odkurzacz workowy.

Aflux12
Aflux12 w warsztacie

Jak działa jednostka filtrująca?

Jednostka filtrująca osiąga natężenie przepływu powietrza do 2038 m3/godz. i jest wyposażona w dwa dokładne filtry.
Zewnętrzny filtr elektrostatyczny służy do filtrowania większych cząstek pyłu o wielkości do 5 mikronów.
Wewnętrzny filtr workowy służy do filtrowania bardzo drobnego pyłu o wielkości do 1 mikrona. Zapewnia to czyste, wolne od unoszącego się pyłu powietrze w warsztacie.

Filtr elektrostatyczny
Filtr workowy

Dla kogo lub do jakich pomieszczeń przeznaczony jest filtr powietrza?

Z pewnością dla tych, którzy chcą wyeliminować ilość pyłu w swoim warsztacie, czyli dla tych, którzy dbają o swoje zdrowie.
Warsztat o wymiarach 10 x 10 m i wysokości sufitu wynoszącej 4 metry na najwyższej wydajności można oczyścić w ciągu 12 minut. Zatem filtr jest przeznaczony również do większych warsztatów.

Żaden filtr powietrza nie zastąpi odkurzacza do pyłu i trocin, ale pomoże pozbyć się drobnego pyłu pochodzącego z obróbki drewna, a także wyłapie drobny pył, który z łatwością przechodzi przez filtr workowy odkurzacza bez mikrofiltra.


Jednostka filtrująca Laguna AFlux12

Jednostka jest wyposażona w silnik o mocy 150 W z przepływem powietrza regulowanym w trzech stopniach 917, 1240 a 2038 m3/godz.

Tabliczka znamionowa maszyny
Diody elektroniczne

Powietrze można oczyszczać w sposób ciągły lub za pomocą timera w trzech przedziałach czasowych. Timer można ustawić na pół godziny, dwie godziny i cztery godziny.

Dzięki zdalnemu sterowaniu można go również umieścić wysoko pod sufitem warsztatu lub na przykład pod stołem piły formatowej lub w dowolnym miejscu na stole.

Aflux12 pod stołem
Aflux12 na suficie

Filtr jest wyposażony w boczny wskaźnik napełnienia filtra. Wskaźnik z boku pokazuje, czy przepływ powietrza przez filtr jest wystarczający, czy zbyt niski i czy filtry należy wyczyścić lub wymienić.

Wskaźnik

W jednostce filtrującej znajdują się łącznie dwa filtry. Zewnętrzny filtr elektrostatyczny służy do filtrowania większych cząstek pyłu o wielkości do 5 mikronów. Jest on umieszczony w blaszanej ramce, która chroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi lub wilgocią, w przeciwieństwie do konkurencyjnych filtrów, które mają tylko papierową ramkę.

Filtr w blaszanej ramce
Filtr w papierowej ramce
Czyszczenie filtra wodą

Umożliwia to w trakcie eksploatacji czyszczenie filtra sprężonym powietrzem lub płukanie go pod bieżącą wodą w celu zwiększenia wydajności.

Wewnętrzny filtr workowy służy do filtrowania bardzo drobnego pyłu o wielkości do 1 mikrona. Filtr workowy ma w sumie trzy kieszenie w celu zwiększenia powierzchni filtracji, w tych kieszeniach na bieżąco gromadzi się przefiltrowany pył. Filtr ten również można wyczyścić sprężonym powietrzem.

Czyszczenie filtra powietrzem
Filtr workowy – 3 kieszenie powietrzne

Po sygnalizacji zapełnienia idealnym rozwiązaniem jest wyczyszczenie obu filtrów, jeśli czyszczenie nie jest już wystarczające dla idealnego przepływu powietrza, filtr należy wymienić na nowy. Zewnętrzny filtr elektrostatyczny będzie wymieniany częściej, po wymianie trzech filtrów elektrostatycznych zalecamy wymianę wewnętrznego filtra workowego na nowy.

Oprócz jednostki filtrującej, jednego elektrofiltra i jednego filtra workowego, zestaw AFlux12 zawiera również pilot zdalnego sterowania, dwie baterie do pilota, 4 gumowe nóżki oraz 4 nakrętki i śruby z uchem do zawieszenia filtra na suficie.

Akcesoria

Pamiętaj o bezpieczeństwie i zdrowiu przy pracy i nie pozwól, aby Twoja praca lub hobby zniszczyły, świadomie lub nieświadomie to, co najcenniejsze co masz.
Produkty pokrewne

Powrót do listy z aktualnościami