Łatwe i szybkie wytwarzanie gniazd oraz otworów stało się wreszcie realne
W przemyśle drzewnym do najczęściej używanych połączeń konstrukcyjnych należą czopy i gniazda. Wielu rzemieślników bardzo często zastanawia się nad tym, jak można bez konieczności zastosowania dłut ręcznych lub dłutarek stacjonarnych, a za pomocą tylko i wyłącznie ręcznych elektronarzędzi szybko i bez jakichkolwiek problemów stworzyć odpowiednie gniazdo.
Umiejętność szybkiego wytwarzania gniazd wymagana jest najczęściej podczas prac montażowych lub na budowie przy produkcji drewnianych konstrukcji. Za pomocą nowego i bardzo precyzyjnego urządzenia, które przeznaczone jest szybkiego i dokładnego wytwarzania gniazd i otworów oraz przy pomocy ręcznej wiertarki elektrycznej, która z całą pewnością znajdzie się w każdym domu można dłutować wszelkiego rodzaju otwory oraz wgłębienia. Zobacz jak za pomocą IGM urządzenia do zamków drzwiowych przeznaczonego do klasycznych drzwi z wręgiem JIG2 można łatwo i bez problemu wytworzyć gniazdo.
Podczas wytwarzania gniazd potrzebne będą:
- Elektryczna wiertarka z prędkością obrotową w zakresie od 2 000 do 3 000 obr./min oraz uchwyt zaciskowy do 13 mm
- JIG2 Przyrząd do wytwarzania gniazd (kod do zamówienia 137-JIG2)
- HM Frez do dłutowania (średnice 16, 20 i 22 mm dostarczane są w podstawowym wyposażeniu)
- Ołówek, centymetr, okucie dla, którego ma zostać wytworzone gniazdo (zamek do drzwi)
Teraz, pokażemy Państwu sposób postępowania podczas wykonywania gniazda pod zamek do drzwi;
Zamek, który będzie wstawiony w gniazdo na początku posłuży nam jako szablon. Na górnej oraz dolnej krawędzi korpusu zamka narysuj linie. To samo zrób na górnej i dolnej krawędzi blachy czołowej. Wybierz odpowiedni frez do dłutowania o średnicy cięcia odpowiadającej grubości zamka (w tym przypadku 16 mm). Przyśrubuj go i dobrze dokręć do wału.
Przyłóż urządzenie razem z wałem do drzwi i dokręcić dolny ścisk. Następnie ustaw i dokręć górny ścisk urządzenia w takiej pozycji, aby służył jako ogranicznik (frezarka nie może przekroczyć narysowanej lini dla korpusu zamka, jeśli tak jest, oznacza to, że urządzenie znajduje się w skrajnym położeniu). Poluzuj, wyreguluj i dokręć dolny ścisk w taki sam sposób jak w przypadku górnego ścisku. Sprawdź, czy urządzenie jest wystarczającego dokręcone.
Oprzyj frez o drzwi, a na wale frezu ustaw według głębokości zamka ogranicznik głębokości. W celu zabezpieczenia głębokości dłutowania na ograniczniku dokręć (z czuciem) śrubę zabezpieczającą. Maksymalna głębokość gniazda może wynosić 100 mm.
Przymocuj wiertarkę do wału, dokręcić uchwyt zaciskowy i włącz wiertarkę na wstępnie ustawioną prędkość 2000-3000 obr. / min. Następnie, stopniowo wiercąc i przesuwając się w górę i w dół za pomocą tulei prowadnika wiertarskiego na korpusie zamka wyfrezujesz otwór. Podczas frezowania należy zawsze zachować stałą prędkość.
Wymień frez na wale. Nowy frez będzie miał średnicę cięcia zgodnie z szerokością blachy zamka. W naszym przypadku wynosi 22 mm.
Stopniowo poluzuj górny i dolny ścisk, przesuń je i dokręć w takiej pozycji, aby frezarka znajdowała się (przy osiągnięciu skrajnego położenia) równocześnie z liniami blachy. Oprzyj frezarkę o drzwi i ustaw ogranicznik głębokości według grubości blachy zamka.
W celu zabezpieczenia głębokości dłutowania na ograniczniku dokręć (z czuciem) śrubę zabezpieczającą.
Przymocuj wiertarkę do wału, a następnie wyfrezuj otwór przeznaczony dla blachy w taki sam sposób jak otwór dla korpusu.
Usuń z drzwi urządzenie przeznaczone do wytwarzania gniazd. Teraz można już włożyć i zabezpieczyć zamek.
TIP:
Jeśli akurat masz do dyspozycji zamek z blachą o prostokątnym kształcie, to za pomocą dłuta narożnego wytnij rogi wpustu.
Zalecamy zastosowanie IGM dłuta kanciastego (kod do zamówienia: 125-282403).
Dzięki urządzeniu JIG2 można łatwo i szybko utworzyć gniazda oraz wpusty o dowolnej średnicy, dowolnej głębokości oraz na dowolnych elementach.
Niepowtarzalne urządzenie, które bardzo wielu rzemieślnikom, stolarzom oraz majsterkowiczom pomaga w łatwy i szybki sposób wytworzyć różnego rodzaju gniazda. Z całą pewnością warto kupić to wyjątkowe urządzenie do swojego warsztatu!
Przyklady zastosowania oraz funkcjonowania JIG2 urządzenia do zamków drzwiowych
Wytwarzanie gniazd w drzwiach bez wręgów:
Wytwarzanie gniazd w klasycznych drzwiach z wręgiem:
Powrót do listy z aktualnościami