Powrót do listy z aktualnościami

IGM Ręczna okleiniarka krawędzi

Ruční olepovačky hran IGM

Ręczne okleiniarki krawędzi to praktyczne maszyny przeznaczone dla małych i średnich zakładów stolarskich lub rzemieślników. Nadają się również do prac montażowych, ale przede wszystkim umożliwiają oklejanie zakrzywionych wąskich przedmiotów oraz elementów z krawędzią pod kątem +/- 15 °.

Ogromną zaletą okleiniarek IGM jest szeroki zakres ich zastosowania oraz możliwość oklejania różnorodnych krawędzi (ABS, PCV lub z forniru, o szerokości od 10 do 65 mm i grubości od 0,4 do 3 mm). IGM okleiniarki wyróżniają się również niską wagą i kompaktowymi wymiarami.

Aby oklejana krawędź była mocna i wytrzymała, konieczne jest odpowiednie wyregulowanie okleiniarki. Datego w poniższym artykule doradzimy, jak ją ustawić i jak z niej prawidłowo korzystać.


Ruční olepovačky hran IGM
 

Jak ustawić temperaturę kleju

Zalecamy ustawienie termostatu na 140 °C, klej nagrzeje się do temperatury roboczej za około 4-5 min.

Jeśli podczas oklejania w warsztacie jest niższa temperatura, to w tym przypadku należy zwiększyć temperaturę klejenia do 150 ° C, w przeciwnym razie klej może się za szybko utwardzić co spowoduje słabą wytrzymałość klejonej krawędzi. Nie należy jednak przekraczać tej temperatury, ponieważ klej może się przegrzać i stracić swoją wytrzymałość.

Po osiągnięciu temperatury 120 °C można bez żadnego obciążenia włączyć posuw maszyny, aby przyspieszyć topienie i mieszanie kleju.


Ruční olepovačky hran IGM


 

Regulacja wysokości prowadnicy taśmy

Aby prawidłowo wyregulować wysokość prowadnicy taśmy, użyj miernika znajdującego się po lewej stronie prowadnicy i zaciśnij taśmę między miernikiem a stołem okleiniarki. Wysokość prowadnicy taśmy jest teraz prawidłowo ustawiona, a to zapobiegnie jej niechcianemy hamowaniu lub niezamierzonemu podniesieniu.


Tavné lepidlo pro IGM olepovačky

Jakie należy stosować kleje i jaka jest między nimi różnica

Do prawidłowego funkcjonowania ręcznych okleiniarek konieczne jest stosowanie niskotopliwych klejów IGM – zastosowanie innych klejów o różnych wartościach doprowadzi do złego sklejenia krawędzi, a w niektórych przypadkach może również dojść do uszkodzenia okleiniarki.

Uważaj na podobne kleje termotopliwe - ich temperatura topnienia jest często wyższa, a ich użycie w IGM okleiniarkach może spowodować zatkanie systemu aplikacyjnego i uszkodzenie maszyny.

Innym ważnym czynnikiem klejów termotopliwych jest szybkość aplikacji. Okleiniarki IGM posiadają posuw o zakresie prędkości 2-6 m / min, a niektóre kleje są przeznaczone do stosowania przy wyższych prędkości posuwu do 10-20 m / min. Kleje te są przeznaczone do maszynowego oklejania i w związku z tym nie nadają się do stosowania w ręcznych okleiniarkach.

Ruční olepovačky hran IGM
Ruční olepovačky hran IGM

Jak prawidłowo ustawić system aplikowania kleju

Jeśli okleiniarka jest odpowiednio wyregulowana, klej powinien być nakładany na całej szerokości krawędzi w ciągłej warstwie i bez oznak przeciekania. Jeśli na krawędzi znajduje się mała, ale ciągła warstwa kleju lub jeśli kleju jest zbyt dużo i dochodzi do jego wyciekania, ilość kleju należy wyregulować za pomocą pokrętła regulacyjnego (patrz zdjęcie 1). Pokrętło można zastosować tylko po całkowitym stopieniu kleju, w przeciwnym razie śruba regulacyjna może zostać uszkodzona.

 

Jeśli klej nie jest równomiernie nałożony na całej wysokości krawędzi, nadal konieczne jest wyregulowanie docisku krawędzi za pomocą dwóch śrub znajdujących się z tyłu okleiniarki (patrz zdjęcie 2 i 3). Reguluj docisk stopniowo wykonując po jednym obrocie śrubą dociskową, a następnie sprawdź ustawienia na próbnym materiale.

Ruční olepovačky hran IGM
Ruční olepovačky hran IGM
 

Jak prawidłowo stosować docisk rogowy?

Jeśli oklejasz element, który ma narożne wycięcie , konieczne jest użycie docisku rogowego dostarczanego wraz z okleiniarką IGM.

Przymocuj docisk do podstawy okleiniarki za pomocą śruby. Aby prawidłowo przykleić wewnętrzny narożnik należy zmniejszyć prędkość posuwu i poczekać, aż taśma dotrze do rogu. Aby połączenie było wytrzymałe mocno przyciśnij docisk do krawędzi. Możesz oklejać tylko od prawej do lewej strony, więc najpierw oklej lewą stronę narożnika, a następnie obróć obrabiany element o 180 ° i oklej pozostałą część.


Ruční olepovačky hran IGM
 

Dlaczego ważne jest korzystanie z uchwytu na taśmę

Aby osiągnąć jak najlepszy efekt aplikacji kleju na krawędź, użyj zbiornika taśmy 142-BC25, który znacznie upraszcza pracę podczas oklejania.

Taśma umieszczona jest w zbiorniku i dlatego podczas pracy nie przeszkadza, nie rozwija się i nie skręca. Zbiornik zapobiega również uszkodzeniu taśmy.

Podczas oklejania forniru uchwyt na taśmę jest niezbędny, ponieważ bez mocnego przytrzymania mogłoby dojść do złamania kruchego forniru. Zbiornik taśmy znacznie usprawni pracę z okleinarką.


Ruční olepovačky hran IGM

Gdy konieczne jest zamocowanie okleiniarki do stołu

Stół do ręcznych okleiniarek jest bardzo użyteczny podczas oklejania mniejszych elementów, takich jak fronty szuflad, blaty, korpusy mebli, panele półek lub małe panele szafek. Stół umożliwia również oklejanie bardzo cienkich lub zakrzywionych elementów ze znacznie lepszym wyczuciem niż przy ręcznym oklejaniu lub, gdzie próżniowe mocowanie może sprawiać problem.

Stół do oklejania wyposażony jest w gniazdko elektryczne z przełącznikiem, które umożliwia wygodny sposób włącznia i wyłączania okleiniarki podczas pracy. Do stołu można również w ciągu kilka minut zainstalować IGM PD80 frezarkę krawędziową. Przyklejone krawędzie mebli, można potem szybko, łatwo i gładko przyciąć lub zaokrąglić. Elementem stołu są nożyce dźwigniowe służące do cięcia, które umożliwiają łatwe i precyzyjne przycinanie również 2 mm krawędzi. W wyposażeniu stołu znajduje się także zestaw inteligentnych magnetycznych podkładek posuwnych, które pozwalają w trakcie przycinania podeprzeć dany element od spodu, dzięki czemu zostaje wyeliminowane ryzyko zarysowania powierzchni. Do stołu zamontowany został obrotowy zbiornik taśmy, który regulowany jest według średnicy uzwojenia, a za pomocą którego można łatwo okleić dziesiątki metrów krawędzi meblowych.Produkty pokrewne

Powrót do listy z aktualnościami