Rustykalny design wyszczotkowanego drewna można osiągnąć w kilku krokach

Rustykalny design wyszczotkowanego drewna 1

O szczotkowaniu mówi się coraz więcej i również coraz więcej klientów interesuje się tym sposobem obróbki drewna. Podczas wytwarzania rustykalnych drewnianych mebli oraz różnego rodzaju dekoracji rustykalnych proces szczotkowania jest jedną z najważniejszych operacji.

 

JET JBS-22 Szlifierka szczotkowa

 

Nasza firma już od pięciu lat zajmuje się procesem szczotkowania drewna. Jako pierwszą maszynę przeznaczoną do szczotkowania drewna, którą wprowadziliśmy była JET JBS-22, a z biegiem czasu rozszerzyliśmy również naszą ofertę szczotek do szlifierek walcowych JET 10-20 Plus i JET DDS-225.

Szczotkowanie nazywane również strukturowaniem lub nadawaniem szorstkości drewnu jest rodzajem obróbki powierzchni, którą stosuje się w celu podkreślenia struktury drewna oraz struktury włókien drzewnych.

SzczotkowanieSzczotkowanie nadaje się do zastosowania zarówno do wnętrza, jak i na zewnątrz. Poprzez szczotkowanie można uzyskać rustykalny design i imitację przypominającą stary wygląd drewna, która nie jest do rozróżnienia z drewnem używanym już wiele lat. Co więcej szczotkowanie drewna posiada jeszcze inne zalety, a mianowicie przedłuża żywotność powierzchni obrobionego materiału poprzez usunięcie miękkich przyrostów. Twardsze przyrosty pozostają na powierzchni, a powstająca temperatura oraz nacisk na włókna drewniane wzmocnia i zagęszcza powierzchnię, która staje się bardziej odporna i wytrzymała. Można powiedzieć, że poprzez szczotkowanie osiągnięta zostaje sterylizacja drewna, która stanowi pewną ochronę przed niszczącymi drewno owadami i grzybami.

Dzięki szerokiej ofercie maszyn szczotkujących oraz wieloletniemu doświadczeniu, zwracają się do nas z różnymi pytaniami stolarze i rzemieślnicy. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Aby efekt szczotkowanego drewna był naprawdę zadowalający i spełniał wymagania klienta, należy przestrzegać procedury szczotkowania oraz kilku zasad. Mamy nadzieję że zalecenia, które przedstawimy w poniższym artykule, pomogą Państwu poznać całą technologię szczotkowania i wytwarzania szczotkowanych mebli.

Ważne jest, aby pamiętać, że każde drewno oraz każdy kierunek cięcia drewnem posiadają inne właściwości i inną strukturę. Niektóre gatunki drzewa będą szczotkowane wolniej, a inne szybciej. Aby przyspieszyć proces szczotkowania, dostępne są różne rodzaje szczotek, które przeznaczone są do szczotkarek. W zależności od tego, jaką chcemy uzyskać powierzchnię, dobrze jest wybrać różne warianty zastosowanych szczotek oraz liczbę przejść maszyną.

 

Różnica między szczotkowaniem ręcznym a szczotkowaniem maszynowym

Szczotkowanie ręczne to szczotkowanie za pomocą elektrycznej szlifierki lub za pomocą szlifierki kątowej z zamocowanymi szczotkami oraz ręcznym posuwem bez możliwości ustawienia stabilnego odbierania materiału lub prędkości posuwu. Głównym problemem ręcznego szczotkowania jest nieregularne wyszczotkowanie powierzchni, szybkie zużycie szczotek oraz długi czas potrzebny do osiągnięcia wymaganego efektu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego celu maszyn szczotkujących, gdzie dzięki stabilnemu posuwu i możliwości ustawienia odbierania materiału można łatwo i bardzo szybko uzyskać idealnie wyszczotkowaną powierzchnię.

 

Rodzaje szczotek

 

Rodzaje szczotek

Do szczotkowania drewna można stosować różne typy i rodzaje szczotek. Każda ze szczotek przeznaczona jest do innych zadań i pełni inną funkcję. Szczotki podzielone są na te ze stalowym włosiem, na szczotki z nylonem abrazyjnym (zwanym Abralon) oraz na szczotki nylonowe bez materiału abrazyjnego. Kolejnym ważnym parametrem u szczotek jest przekrój włosia, bez względu na to, czy jest to włosie stalowe, czy nylonowe. Szczotki stalowe służą do przyspieszania procesu szczotkowania, do szybkiego naruszenia powierzchni drewna oraz do utworzenia w drewnie głębszych żłobków. W przypadku niektórych gatunków twardego drewna nie można stosować tylko szczotki z nylonem abrazyjnym ponieważ efekt szczotkowania nie miałby większego rezultatu. Średnica włosia zostawia tak zwany ślad na materiale. Cienki przekrój szczotki wnika głębiej natomiast szersze włosie szczotkuje powierzchnię, dlatego więc w celu osiągnięcia idealnego rezultatu szerokość włosia jest używana w różnych kombinacjach.

 

Zastosowanie stalowej szczotki

Stalowa szczotka służy do szybkiego naruszenia powierzchni drewna, głównie twardego drewna. W przypadku stosowania drutu stalowego o mniejszym przekroju (około 0,28 mm) można również szczotkować drewno o średniej twardości. Jeśli stalowy drut posiada przekrój około 0,5 mm, zaleca się taki typ szczotki stosować tylko do twardego drewna. Dzięki zastosowaniu stalowej szczotki, na drewnie po przejściu maszyną dojdzie do powstania głębszych zarysowań, które są dobrą podstawą do późniejszego rozszerzenia, przeruszenia krawędzi rys i udoskonalenia efektu szczotkowania. Podczas używania stalowej szczotki musimy pamiętać, że nie należy jej przeciążać poprzez nastawienie zbyt dużego odbierania materiału. W przypadku nastawienia większego odbierania, może dojść do wyłamania drutu, a co za tym idzie do skrócenia żywotności. Stalowa szczotka dzięki temu, że nie ma możliwości regularnego wyginania, jest również bardziej wydajna i mocniejsza.

 

Zastosowanie szczotki z nylonem abrazyjnymSzczotka z nylonem abrazyjnym

Szczotka z nylonem abrazyjnym składa się z włosia, które posiada ziarna abrazyjne o różnych rozmiarach (G46, G80, G120, D240). Ziarno abrazyjne znajdujące się wewnątrz włosia szczotek służy do bardziej wydajnego szczotkowania. Podczas stosowania tego typu szczotek należy pamiętać, że ich włosie ma większy przekrój, a to aż 1,7 mm (ziarnistość G46). Im mniejszy ziarnistość szczotki, tym mniejszy jest przekrój włosia, a dzięki temu efekt szczotkowania jest dużo bardziej delikatniejszy. Walec - szczotka z ziarnem abrazyjnym G240 posiada włosie o szerokości 0,7 mm i przeznaczony jest do szlifowania i oczyszczania drewnianych powierzchni oraz do szlifowania profilowanych elementów o głębokości profilu do 15 mm.

 

 

Zalecana procedura

Proces szczotkowania może się różnić w zależności od wymaganego rezultatu lub od stosowanego gatunku drewna. Dlatego też bardzo ważne jest, aby przestrzegać niektóre z zasad. Przed przystąpieniem do pracy, w pierwszej kolejności musimy zdecydować jak ma wyglądać ostateczna struktura szczotkowanej powierzchni, czy szczotkowanie ma być głębokie lub powierzchniowe oraz jaki gatunek drewna zostanie wykorzystany do wyszczotkowania. Na podstawie podjętej decyzji możemy już wybrać odpowiednią szczotkę. Podstawowa procedura będzie miała na celu osiągnięcie wyraźnej struktury. W celu utworzenia cienkich i głębokich rys korzystamy ze stalowej szczotki. Następnie używamy szczotki z nylonu abrazyjnego. Zaczniemy od grubszej szczotki o większym przekroju, a potem wykorzystamy drobniejszą z mniejszym przekrojem. W ten sposób osiągniemy wyraźne i głęboko wyszczotkowane drewno. Jeśli chcielibyśmy wykonać powierzchowne szczotkowanie, to w tym przypadku wystarczy wykorzystać szczotkę z nylonem abrazyjnym z grubym ziarnem (G46). Dzięki większemu przekrojowi włosia nastąpi powierzchniowe wyszczotkowanie powierzchni. W celu oczyszczenia rys najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie delikatniejszej szczotki o ziarnistości G80. Aby uzyskać wymagany efekt należy jeszcze raz powtórzyć przejścia maszyną. Podczas obróbki bardzo ważne jest ciągłe obracanie materiału. Gdy maszyna przejedzie po materiale dojdzie do wyszczotkowania drewna w jednym kierunku, natomiast po obróceniu obrabianego elementu o 180° proces szczotkowania zostanie znacznie przyspieszony.

 

Proces szczotkowania drewna jest specyficzny i nie można go opisać w kilku punktach. Mamy jednak nadzieję, że dzisiejszy artykuł może być dla Państwa pomocny. W celu uzyskania bardziej efektywnego szczotkowania, możemy polecić szlifierkę JET 10-20 Plus lub szczotkarkę JET JBS-22 do których można również dokupić niezbędne szczotki. Dla bardziej wymagających klientów polecamy szlifierkę dwuwalcową JET DDS-225, która szczotkuje bardziej efektywnie niż szlifierka jednowalcowa.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących szczotkowania prosimy o kontakt z naszym działem technicznym.




Powrót do listy z aktualnościami