Wytwarzanie połączeń kołkowych na komponentach meblowych krok po kroku

Postup výroby kolíkových spojov  - hotový korpus

W przypadku łączenia elementów mebli za pomocą kołków należy dobrze znać podstawowe procesy wytwarzania, posiadać odpowiednie urządzenia oraz wykazywać chęć do pracy.

Wymagane urządzenia i narzędzia:

• Urządzenie do dyblowania FKP

• Wkrętarka akumulatorowa lub wiertarka

• Uchwyt wiertarski

• Wiertło o średnicy 8 mm

• Kołki o średnicy 8 mm

• Ołówek i klej

Do pracy będą potrzebne:

Elementy mebli lub cały korpus szafki, kołki o średnicy 8 mm, klucz imbusowy, ołówek i klej.

 

Krok 1:

Na elementach, które zostaną połączone, ołówkiem zaznacz przednią krawędź. W kierunku przedniej krawędzi narysuj znacznik. Znacznik rysujemy na wewnętrznej powierzchni elementu.
Postup výroby kolíkových spojov  - naznačenie prednej hrany

Krok 2:

Do tuleji mocującej należy zamocować wiertło do dyblowania. Mocowanie oraz zabezpieczenie odbywa się za pomocą dwóch małych wkrętów ustalających znajdujących się na końcu wrzeciona. Wiertło na trzpieniu posiada szlifowaną powierzchnię, która działa jako powierzchnia przylegająca dla dwóch małych wkrętów ustalających. W celu prawidłowego zamocowania wiertła konieczne jest przykręcenie dwóch wkrętów ustalających.
Postup výroby kolíkových spojov - založenie vrtáka do puzdra

Krok 3:

Najpierw wywiercimy otwory pod kołki. Następnie na element zamocujemy urządzenie. W celu prawidłowego zamocowania należy przestrzegać następujących kroków: obrabiany przedmiot musí przednią krawędzią dotykać ogranicznik, który znajduje się na urządzeniu, a otwory w szablonie, przeznaczone do wiercenia otworów muszą znajdować się na wewnętrznej stronie elementu. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby szablon był prawidłowo dopasowany na całej długości elementu.
Postup výroby kolíkových spojov  - vloženie dielca do šablóny

Krok 4:

W kolejnym kroku na uchwycie wiertarskim należy ustawić odpowiednią głębokość wiercenia. W celu szybkiej zmiany głębokości umieść pierścień pod osłonę sprężyny. Następnie włóż uchwyt do urządzenia przeznaczonego do wiercenia i zjedź wiertłem na element. Gębokość wiercenia wyreguluj na wale uchwytu wiertarskiego za pomocą pierścienia ograniczającego. Teraz użyj klucza imbusowego, aby uwolnić mały wkręt ustalający pierścienia ograniczającego. Przesuń pierścień na żądany poziom i ponownie, w celu zabezpieczenia dokręć wkręt ustalający. Głębokość mierzona jest za pomocą pierścienia ograniczającego oraz za pomocą osłony sprężyny. W celu łatwiejszego ustawienia głębokości na wale wrzeciona znajdują się rowki w odstępie pięciu milimetrów. W przypadku elementu o grubości 18 mm, głębokość wiercenia nastawiamy na 15 mm, są to trzy linie znajdujące się na  wale uchwytu.
Postup výroby kolíkových spojov  - nastavenie hĺbky vŕtania

Krok 5:

Do wiertarki zamocuj uchwyt wiertarski, a w powierzchni wywierć otwory. Wywiercone otwory nie muszą znajdować się obok siebie. Dwa pierwsze otwory wywierć na przedniej krawędzi, a następnie przez dwa otwory znajdujące się na szablonie wywierć kolejne otwory. Dzięki temu między kołkami powstanie 96mm odstęp. Ostatni kołek musi znajdować się jak najbliżej tylnej krawędzi, również w przypadku, gdy odstęp 96 mm nie zostanie zachowany. Po wywierceniu otworów, odkręć z elementu urządzenie. Podczas wiercenia całego korpusu należy tą samą czynność wykonać na drugiej stronie obrabianego elementu.
Postup výroby kolíkových spojov  - vŕtanie do plochy

Krok 6:

Przed rozpoczęciem wiercenia z drugiej strony, w celu szybkiej zmiany głębokości wiercenia należy usunąć pierścień, który znajduje się pod osłoną łożyska. To spowoduje zmianę głębokości wiercenia na 22 mm.
Postup výroby kolíkových spojov  - demontáž krúžku

Krok 7:

Teraz, do drugiego elementu zamocuj urządzenie tak, aby stopki zaciskowe były skierowane do środka korpusu, a przednia krawędź elementu była unieruchomiona o ogranicznik szablonu. Wywierć otwory na krawędziach, tak aby posiadały identyczne odstępy, jak otwory w powierzchni. W celu lepszego odprowadzania wiórów zaleca się dwukrotne wiercenie głębokości. Po wywierceniu otworów w powierzchni, odkręć z elementu urządzenie. Tą samą czynność należy wykonać na drugiej stronie obrabianego elementu.
Postup výroby kolíkových spojov  - vŕtanie do hrany

Krok 8:

Do wywierconych otworów w krawędzi można już nasadzić kołki. Przed nasadzeniem kołków, najpierw do otworów należy nanieść klej. Po aplikacji kleju upewnij się, że wszystko jest w porządku. Wypróbuj wytrzymałość połączenia lub spróbuj na sucho połączyć element.
Postup výroby kolíkových spojov  - vloženie kolíkov do otvorov v hrane

Krok 9:

Jeśli wszystko jest w porządku, do otworów w powierzchni możesz nanieść klej. Połącz spoj lub korpus i zaciśnij go za pomocą ścisku. Podczas łączenia należy pamiętać o oznaczeniu przedniej krawędzi oraz wewnętrznej powierzchni. Wszystkie krawędzie muszą znajdować się w jednym kierunku, a wszystkie wewnętrzne krawędzie powinny być skierowane do środka.
Postup výroby kolíkových spojov  - zostavenie korpusu

Po wyschnięciu kleju,na krawędzi zostało wytworzone połączenie kołkowe lub pierwszy meblowy korpus. Połączenia kołkowe można wykorzystać podczas pracy z laminatem, drewnem lub sklejką. Zaletą połączeń kołkowych jest to, że są one nie  tylko bardzo dokładne ale również bardzo wytrzymałe.



Produkty pokrewne

Powrót do listy z aktualnościami