Frezowanie za pomocą frezu wyrównującego przy użyciu szablonu


Frezy wyrównujące i heblujące IGM F606 to bardzo praktyczne narzędzia, za pomocą których można kształtować według szablonów lub heblować za pomocą frezarki dolnowrzecionowej. Frezy idealnie sprawdzają się podczas produkcji masywnych krzeseł, wyprofilowanych zagłówków łóżek, łukowatych drzwi z wypełnieniami lub dowolnych produktów posiadających nieregularne kształty, zarówno z litego drewna, laminatu, sklejki jak i
płyty MDF.


Frezy używane są nie tylko do frezowania ukształtowanych przedmiotów, ale mogą również służyć do wyrównania (strugania) krawędzi desek z wykorzystaniem przykładnicy frezarki dolnowrzecionowej. 

Aby wytworzyć ukształtowany element, w naszym przypadku będą to tylne nogi krzesła, najpierw należy stworzyć szablon, zgodnie z którym możemy potem stopniowo produkować większą ilość elementów z gwarancją osiągnięcia identycznego ich kształtu.


Kształt i materiał szablonu

Pierwszym krokiem w wytworzeniu szablonu jest zaprojektowanie jego kształtu. Najlepszym sposobem jest narysowanie pożądanego kształtu na przykład na papierze wielkoformatowym, który następnie zostanie przyklejony do sklejki, której grubość będzie wynosiła co najmniej 12 mm.

Sklejka będzie służyć potem jako szablon. Dlatego też zaleca się, aby szablon wykonany był z solidnego, wytrzymałego oraz elastycznego materiału. Można do tego celu również użyć płyty MDF. Nie zalecamy stosowania laminatu lub płyty OSB, ponieważ w ich przypadku mogłoby dojść do rozdrobnienia wiórów i do powstawania zagnieceń. Po pewnym czasie uszkodzenia te podczas frezowania wzdłuż szablonu spowodowałyby powstawanie nierówności.  

Dlatego też należy pamiętać o tym, aby podczas wytwarzania wszystkich elementów szablon był absolutnie taki sam i nie został w żaden sposób uszkodzony. 


Wytwarzanie szablonu

Za pomocą wkrętów przykręć na sklejce elastyczny szablon do frezowania łuków i krzywych. Szablon przykręcaj precyzyjnie według wcześniej nakreślonej krzywej od wewnętrznej strony rysunku.

Teraz obetnij zewnętrzną część zostawiając co najmniej 4 mm rezerwy. Następnie wyfrezuj sklejkę za pomocą frezarki górnowrzecionowej oraz frezu trzpieniowego z łożyskiem na spodzie. Najłatwiejszym sposobem jest jednak wyfrezowanie sklejki za pomocą frezu przycinającego ze skośnymi zębami we frezarce górnowrzecionowej przymocowanej do stołu.

Odkręć szablon i tą samą czynność wykonaj po przeciwnej stronie rysunku. Aby ułatwić sobie mocowanie na elementach, szablon powinien być o kilka centymetrów dłuższy.


Wytwarzanie elementu

Za pomocą piły taśmowej lub wyrzynarki z wcześniej przygotowanej płyty wytnij mniej więcej wymagany element. Podobnie jak w przypadku szablonu, pozostaw element z każdej strony dłuższy o co najmniej 3 cm, po czym za pomocą śrub możesz przykręcić go do szablonu.

Drugą opcją mocowania szablonu do obrabianego przedmiotu jest wykorzystanie dwustronnej taśmy. Taśma nie powinna zostawiać kleju na obrabianym przedmiocie, ponieważ klej może potem powodować problemy podczas obróbki wykończeniowej.

Na wale frezarki dolnowrzecionowej zamocuj łożysko kopiujące i frez wyrównujący. Jeśli łożysko znajduje się pod frezem, musisz frezować według szablonu na spodniej stronie.

Zgodnie z szablonem i łożyskiem kopiującym wyfrezuj element po obu stronach, podobnie postępuj w przypadku kolejnych elementów.

Następnie za pomocą piły odetnij nadmiar końcówek z otworami po wkrętach. 


O frezach wyrównujących i heblujących

IGM Frezy wyrównujące i heblujące wyposażone są w wymienne płytki z węglika spiekanego ułożone spiralnie, dzięki czemu frezowanie jest bardzo szybkie i bez występowania większego oporu podczas usuwania materiału.

Płytki są z czterech stron szlifowane i dlatego mogą być jeszcze trzykrotnie obrócone. Płytki są jednocześnie bardzo twarde i trwałe, dzięki czemu łatwo poradzą sobie z egzotycznym drewnem lub materiałem kompozytowym.



Produkty pokrewne

Powrót do listy z aktualnościami